Kicsapta a biztosítékot Berlinben Bush klíma-javaslata

George Bush azt javasolta tizennégy ország kormányának, hogy 2008. végéig egyezzenek meg az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának hosszú távú csökkentéséről. Az elnök egyetlen szóval sem említette az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet. Berlin és Brüsszel élesen bírálta a kötelezettségvállalást kerülő javaslatot.

Angela Merkel kancellár pénteken fontosnak nevezte, hogy a legfejlettebb ipari államokból és Oroszországból álló G8-csoport (nyolcak) küszöbönálló csúcsértekezlete előtt az Egyesült Államok elnöke egyáltalán állást foglalt a kérdésben. A nyolcak elnöki tisztét betöltő kancellár hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mindenfajta tárgyalási eredményt kötelező jellegű ENSZ-megállapodásban kell rögzíteni.

Merkelnél jóval élesebben nyilatkozott a német kormány környezetvédelmi minisztere. Sigmar Gabriel pénteken azzal vádolta az amerikai elnököt, hogy legutóbbi javaslataival valójában meg akarja torpedózni a klímaváltozás elleni nemzetközi erőfeszítéseket.

Bush nem említette Kiotót

George Bush csütörtökön azt javasolta tizennégy ország kormányának, hogy a globális felmelegedés elleni küzdelem jegyében a jövő év végéig egyezzenek meg az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának hosszú távú csökkentéséről. Az elnök egyetlen szóval sem említette az 1997-es kiotói jegyzőkönyvet, amely az ipari  államoktól megkövetelte, hogy 2012-ig az 1990-es szintre csökkentsék az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Utalt arra, hogy hivatalosan a nyolcak jövő heti heiligendammi csúcsértekezletén kívánja előterjeszteni javaslatát.

Kötelező programot követelnek

A német miniszter leszögezte, hogy sem a berlini kormány, sem Európa nem hagyhat jóvá olyan tervet, amely semmilyen kötelező jellegű környezetvédelmi programot nem tartalmaz, illetve az nem az ENSZ keretei között jön létre. A szociáldemokrata politikus hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás káros hatásainak mérséklése  érdekében konkrét, egyértelmű és ellenőrizhető célokra van szükség. Sigmar Gabriel szerint minden jel arra vall, hogy az Egyesült Államok valójában meg akarja torpedózni az ENSZ által irányított környezetvédelmi folyamatot, s ehelyett külön úton kíván járni. Ez pedig ellentétes a német kormány, az EU és a nemzetközi közösség érdekeivel - hangoztatta a miniszter.

Barroso sincs elragadtatva

Bírálta az amerikai elnök környezetvédelmi programját José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is. Barroso szerint Bush javaslatai nem helyettesíthetik az ENSZ keretei között zajló tárgyalásokat. A Financial Times Deutschland című gazdasági-politikai napilapnak nyilatkozva a bizottság elnöke hangsúlyozta, hogy a klímaváltozás elleni harcban kötelező jellegű célokra van szükség. Az amerikai álláspont ismeretében Barroso  borúlátóan ítélte meg annak esélyét, hogy konkrét megállapodás születhet a környezetvédelemmel kapcsolatban a jövő heti G8-csúcson.

(MTI)

George W. Bush
George W. Bush
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.