A volt CIA-ügynök beperelte egykori munkaadóit
Plame visszaemlékezésének kiadását állítólag arra hivatkozva tiltotta le a CIA, hogy a volt ügynök nem közölhet adatokat arra vonatkozóan, mikor állt a hírszerző szervezet szolgálatában. Valerie Plame Tisztességes játszma címmel írt memoárt az ügyről, amelynek részletei máig nem tisztázottak. Egyes feltételezések szerint Dick Cheney alelnök személyesen irányította az iraki hadjáratot bíráló Joseph Wilson diplomata lejáratását feleségének, Valerie Plame-nek a leleplezésével.
Plame hírszerző státusát a Fehér Ház szivárogtatta ki újságíróknak 2003-ban. Az ügyből óriási botrány kerekedett, mert egy fedett CIA-ügynök felfedése az Egyesült Államokban a legszigorúbb elbírálás alá eső bűncselekmények egyike. Plame férje, Wilson azzal vívta ki a Fehér Ház és személyesen az alelnök haragját, hogy az iraki invázió előtt egy újságcikkben felfedte: Washington a háború igazolására hírszerzési értesüléseket manipulált, hogy felnagyítsa az Irak által jelentett fenyegetést.
A szerző és a Simon and Schuster kiadó már a mostani New York-i könyvfesztiválra szerette volna, ha az olvasók kezébe kerülhet a memoár. A CIA azonban - legalábbis egyelőre - nem engedélyezi a megjelentetést. A külföldi felderítést irányító ügynökség - amellyel minden volt alkalmazottjának könyvét jóvá kell hagyatni - eddig csak annyit ismert el, hogy Plame 2002 után a CIA-nak dolgozott.
Mark Mansfield, a CIA szóvivője közölte: egyedült az számít, hogy a publikáció tartalmaz-e titkos információkat. Plame memoárjában a CIA szerint olyan adatok szerepelnek, amelyek napvilágra kerülése kárt okozhat jelenlegi és jövőbeni küldetéseknek.
Plame, aki saját bevallása szerint több mint 20 éven át a CIA szolgálatában állt, korábban "felelőtlenséggel és gondatlansággal" vádolta meg a Fehér Ház és az amerikai külügyminisztérium vezető tisztviselőit. Egy kongresszusi meghallgatáson kijelentette: személyazonosságának felfedése mögött "tisztán politikai okok" húzódtak.
Plame - akinek a könyve úgy tűnik, októberben jelenhet meg - egy New York-i szövetségi bírósággal szeretné kimondatni, hogy a CIA-nak nincs joga olyan adatok közlésére hivatkozva akadályozni a memoár megjelentetését, amelyek már nyilvánosak, hiszen a kongresszusban is elhangzottak.
Plame azt mondta, hogy tíz hónapig egyeztetett a CIA illetékes bizottságával arról, milyen adatok nem szerepelhetnek a könyvben. A CIA - amely ezek után sem engedélyezte a megjelentetést - állítólag azt követeli, hogy a szerző több részt töröljön írásából, illetve minősítse az általa leírt eseményeket nem a valóságon alapulónak.
A CIA-ügynök nevének kiszivárogtatása miatt eddig senki ellen nem emeltek vádat. Egyedült Lewis "Scooter" Libby, Cheney alelnök volt kabinetfőnöke került bíróság elé, akit elítéltek hamis tanúzás és a nyomozás akadályozása címén.
A kiszivárogtatási botrányról Hollywoodban játékfilm készül; a Warner Bros. filmstúdió nagyrészt Plame visszaemlékezései alapján tervezi elkészíteni a filmet. Jerry Zucker producer elmondta: a mozi lényege "két olyan ember története, aki életét a kormány szolgálatában töltötte, és ugyanaz a kormány becsapta őket". (MTI)