Bush hosszú távú iraki jelenléttel számol

George Bush amerikai elnök szerint hosszú távú amerikai katonai jelenlétre lesz szükség Irakban, hasonlóan az Egyesült Államok több mint 50 éve tartó dél-koreai szerepvállalásához - idézte a Fehér Ház közleményét a C-SPAN kongresszusi hírtelevízió.

Bush abból az alkalomból beszélt az iraki misszió jövőjéről, hogy befejeződött az általa januárban meghirdetett csapaterősítés, teljes létszámban megérkezett az arab országba a 21 500 fős kontingens.

A Pentagon közlése szerint ezzel 150 ezer főre bővült az Irakban állomásozó amerikai csapatok létszáma, amely azonban még növekedhet, hiszen további támogató alakulatokat küldhetnek Irakba.

A védelmi minisztérium valószínűnek tartja, hogy a létszám növelésével nőni fog az amerikai áldozatok száma is, "hiszen  több egység fog harcot folytatni az ellenséges erőkkel". A 2003-as invázió óta több mint 3460 amerikai katona és tengerészgyalogos vesztette életét Irakban.

Tony Snow fehér házi szóvivő elmondása szerint George Bush úgy látja, hogy a dél-koreaihoz hasonló lehet a továbbiakban az Egyesült Államok iraki katonai jelenléte.

Snow ugyanakkor úgy fogalmazott, hogy nem feltétlenül van szükség állandó amerikai katonai bázisok kiépítésére Irakban. A szóvivő szerint nem lehet megjósolni meddig maradhatnak amerikai csapatok Irakban, "Hosszú a terror elleni háború" - mondta.

Az Egyesült Államok 130 országban állomásoztat csapatokat. Dél-Koreán kívül Németországban és Japán területén is több mint fél évszázada szolgálnak egységei. Dél-Koreában 29 500 főnyi amerikai haderő tartózkodik. (Dél-Korea hivatalosan még mindig háborúban áll északi szomszédjával, csak fegyverszünet zárta le az 1950-53-as háborút,  nem békeegyezmény.)

Harry Reid nevadai szenátor, a felsőházi demokrata párti többség vezetője azt mondta csütörtökön Irak ügyében: Bushnak sürgősen rá kellene ébrednie, hogy az amerikai csapatok egy polgárháború kellős közepén harcolnak. Véleménye szerint a Fehér Háznak fel kellene hagynia azzal, hogy rózsás képet fest az iraki állapotokról, és mindig a legkedvezőbb kimenetelű forgatókönyveket adja elő.  "Az amerikai nép többet érdemel ennél" - mondta.

Egyes amerikai kongresszusi képviselők és elemzők szerint az a félelem áll az iraki felkelés hátterében, hogy az Egyesült Államok állandó katonai támaszpontokat készül létesíteni az országban. Washington mindeddig következetesen tagadta ezt a feltételezést. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.