Talányos megújuló szabályozás
A jövő év január elsején változik a megújulóenergia-forrásokkal termelt áram támogatása - mondta tegnap Gordos Péter, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője az MTI-nek. A villamosenergia-törvény javaslata alapján megszűnik a zöldáram jelenlegi egységes, kötelező átvételi ára, és azt technológiánként különböző tarifa váltja fel - jelezte. Érvelése szerint ezzel kívánják elkerülni egyes megújulóenergia-forrásfajták alul- vagy túltámogatását. A főosztályvezető szavai szerint a jövőben az áramkereskedők döntik el, hogy az általuk kötelezően kifizetendő átvételi árból mennyit hárítanak át a fogyasztókra.
A parlament előtt lévő törvénytervezetből - egyes szakértők szerint meglepő módon - valóban csak ennyi derül ki. Abban ugyanis elsősorban a részletkérdések jövőbeni szabályozására utalnak. A törvényhozó ígérete szerint külön ár vonatkozik majd a kapcsoltan (azaz gázból villanyt és hőt) előállító erőművekre, a hulladékból történő energiatermelésre, illetve a különböző megújulóenergia-forrásokra is külön-külön. Igaz, az átmeneti rendelkezések között a megújuló energiaforrásokra mégis előírnak egy kilowattóránkénti 24 forint 71 filléres árat, ami évente az inflációval növekszik. (Ez megegyezik a jelenlegi rendszerrel, amikor minden megújulóenergia-termelő áramát ilyen áron kell átvenni; ezt a többletköltséget - ami az idén 50 milliárd forint lesz - az áramfogyasztók fizetik meg.)
A szövegből még annyi derül ki, hogy a nagyobb szélerőművek létesítésére a jövőben pályázatot írnak ki, ami figyelembe veszi majd az országos villamosenergia-hálózat teherbíró képességét (amit a szélerőművek igencsak próbára tesznek). A tervezet felveti a "zöldbizonyítvány" bevezetését is, ám csak azután, hogy ennek lehetőségét a jövőben megvizsgálták. (Eszerint a "zöld" termelők speciális paszszust kapnának, és a kereskedőknek egyre nagyobb arányban kellene ilyen engedélyestől áramot átvenniük.) Az eme hírek hallatán esetleg elbizonytalanodó alternatívenergia-vállalkozók azt viszont bizonyára szívesen veszik, hogy a tervezet szerint a támogatások révén garantálni kell a beruházások megtérülését. (Arról, hogy ez pontosan mire vetített és mekkora nyereség, szintén nem esik szó. Egy helyütt úgy fogalmaznak, hogy annak "méltányosnak" kell lennie.)
Popovics Zoltán, a legutolsó - eleddig egyetlen - szélerőmű-kiíráson a legnagyobb kapacitásra engedélyt kapott Callis vezetője kérdésünkre kifejtette: értelmezésük szerint az új törvény a már engedélylyel bírókra nem vonatkozik. Felvetésünkre, miszerint szavai alapján mintha kissé ódzkodna a szabálymódosítástól, úgy reagált: a jelenlegi rendszer minden hibája ellenére kiszámíthatóságot biztosított a beruházóknak. Problémaként említette, hogy az új szabály túlságosan szabad kezet biztosít a majdani részletszabályok kidolgozóinak, a minisztériumnak vagy az energiahivatalnak. Mindazonáltal, mivel még semmi sem biztos, a helyzet akár még kedvezőbbre is fordulhat - tette hozzá.