Szakdolgozatból főigazgatói poszt

Szilvásy István lesz az új Állami Egészségügyi Központ vezetője. A sajátos jogállású intézmény vezetőjét a honvédelmi miniszter kéri föl, s Szekeres Imre választása a kancelláriaminiszter testvérére esett. Szakértők szerint a legjobb pályázat nyert.

Heten pályáztak főigazgatónak, közülük a szakmai testület három jelentkezőt tartott alkalmasnak, Szilvásy Istvánt, a BM kórház másfél éve kinevezett vezetőjét a legalkalmasabbnak. (Szilvásy a kancelláriaminiszter testvére.) Drávucz Sándort tudományos és stratégiai fejlesztésért felelős főigazgató-helyettesnek, Grósz Andort katonai főigazgató-helyettesnek kérte fel a honvédelmi miniszter.

A központ aktív és járóbeteg-ellátást is végez majd: ez a főváros III., IV., V., VI., XIII., XIV., XV. és XVI. kerületeire, továbbá a közép-magyarországi régió számos településére terjed ki, összesen 2 millió 777 ezer lakost érint. Az ÁEK elődszervezetei jelenleg is végeznek járóbeteg-ellátást, a központ folytatja ezt a tevékenységet. Július 1-je után az Állami Egészségügyi Központban aktív fekvőbeteg-ellátás kizárólag a Róbert Károly körúti és a Podmaniczky utcai telephelyeken lesz, 589, illetve 567 aktív ágy kapacitással. (Weborvos)
A tárca - nyilván a jelölt rokoni kapcsolatai miatt is - részletes közleményben indokolta a döntést. E szerint "a főigazgató esetében a Magyar Kórházszövetség elnöke, a gazdasági igazgató esetében az Egészségügyi Gazdasági Vezetők Egyesületének (EGVE) elnöke vett részt a bírálatban. A többi posztról a szakmai kollégiumok foglaltak állást. A honvédelmi miniszter a szakmai kollégiumok állásfoglalásával egyező döntést hozott." - El lehetett volna kerülni ezt a "kényes" döntést, ha a főigazgatói pályázatra kívülről is lett volna jelölt, illetve, ha nem a magasan a legjobb pályázat szerzőjének adunk lehetőséget - kommentálta lapunknak a döntést az egyik, az elbírálásban érintett szakember. Szekeres egyébként nem akart katonát a posztra - hiszen a honvédkórház égisze alatt, de több kórház összeolvadásából egy teljesen más jellegű és feladatú intézmény jön létre.

 

Ari Lajos, az EGVE elnöke azt mondja: politikai nyomás nélkül született a döntés. Ugyanezt nyilatkozta a kórházszövetség vezetője, Varga Ferenc is. A szakmában azonban többen úgy vélekednek, hogy Szilvásynak hiányzik a kellő időtartamú "vezetői gyakorlata". Ő lapunknak erre válaszul azt mondta: másfél éve vezeti a BM kórházat, tizenkét éven át pedig a határőrség vezető orvosaként szerzett tapasztalatot. Orvosi és jogi egyetemet is végzett, június 14-én pedig egészségügyi menedzseri diplomáját is megkapja.

- A szakdolgozatom éppen az ÁEK-ról szól, ez is segíthette a döntést. A BM kórházat csődhelyzetben vettem át, s mára az intézmény az országban egyedüliként minden minőségi tanúsítványnak megfelel - mondta Szilvásy, akit nem zavarnak sem a politikai, sem az esetleges szakmai támadások: számára nem is volt kérdéses, hogy elinduljon-e a posztért. Úgy érzi, hogy valamennyi integrálódó intézmény vezetője és dolgozója támogatja őt.

A Fidesz szóvivője, Szijjártó Péter tegnap viszont már arról beszélt, hogy szakmailag megkérdőjelezhető módon és gyanús körülmények között lett Szilvásy az ÁEK főigazgatója.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.