Körút az iskolai szegregáció ellen

"Jöjjetek és lássátok" elnevezéssel országjáró körutat szervez az iskolai szegregáció ellen a Jászsági Roma Polgárjogi Szervezet. Száz olyan településre látogatnak el roma és nem roma aktivisták, ahol feltételezéseik szerint hátrányos megkülönböztetés éri a cigány gyerekeket.

Azt, hogy mely községekben, városokban vizsgálódnak, egy magyarországi kutatás alapján állították össze. Havas Gábor és Liskó Ilona az iskolai szegregációt feltérképező tanulmányukban arra a következtetésre jutottak, hogy körülbelül 900 olyan általános iskola van ma, amely valamiképp hátrányos gyakorlatot folytat: például elkülöníti a roma gyerekeket iskolán belül, esetleg külön cigányiskolát működtet. Kállai László, a Jászsági Roma Polgárjogi Szervezet elnöke érdeklődésünkre elmondta: a kilencszázból azt a száz intézményt választották ki, ahol a legmagasabb a roma tanulók aránya.

- Amikor megérkezünk majd egy adott helyre, elsőként a cigánytelepeket keressük fel, s kérdőíves felméréssel, valamint interjúkból és kötetlen beszélgetésekből igyekszünk majd megtudni, mi a helyzet az iskolában, hogy érzik magukat a gyerekek, mi a véleményük az oktatásról a szülőknek - mondja Kállai László, akitől megtudtuk: a találkozókra meghívják a település polgármesterét, iskolaigazgatóját és a családvédelmi központ vezetőjét, hogy együtt beszéljék meg az esetleges problémákat. A "Jöjjetek és lássátok" elnevezésű országjáró körút június 2-án, szombaton az iskolai szegregációról elhíresült Jászladányból indul.

- Ha azt halljuk, hogy valahol a gyerekeknek nincs esélyük gimnáziumba, egyetemre kerülni, meg akarjuk vizsgálni, miért? Ha azt olvassuk, hogy valahol a gyermekek negyedét-ötödét szellemi fogyatékosnak nyilvánítják, látnunk kell, kik ezek a gyerekek. Ha egy nagyváros vezetésével szemben elmarasztaló ítélet született iskolás gyerekek elkülönítése ügyében, s az érintettek azt nyilatkozzák, hogy az ügyben nincs semmi tennivalójuk, az közelről is érdekel bennünket - mondta Kállai László.

Arra a kérdésünkre, hogy kik csatlakozhatnak az országjáró körúthoz, Kállai László azt válaszolta: mindenki, aki egyetért a céljaikkal, és saját szemével szeretné látni a problémás iskolákat. Az utazás és a szállás költségeit a résztvevőknek maguknak kell finanszírozniuk, erre a polgárjogi szervezetnek nincs pénze.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.