Wekler: pénzügyi válság az önkormányzatoknál
Szomorúan vettük tudomásul, hogy a parlament eddig nem volt képes ebben az ügyben előrelépni - tette hozzá a szövetség elnöke, hangsúlyozva: "jobb híján kénytelenek vagyunk a kormánnyal konzultálva a kis lépések taktikáját folytatni". Az elnök szavai szerint "sajnálják", hogy a megyerendszer helyett a választott önkormányzati régiókról sem született döntés a parlamentben. Wekler Ferenc rámutatott: a kedvezőtlen demográfiai tendencia nem fordítható meg, nincs elegendő gyermek a falusi óvodákban, iskolákban, így a községek intézményrendszere a jelenlegi állapotban finanszírozhatatlan, fenntarthatatlan.
A KÖSZ elnöke szerint a magasabb szintű feladatellátás érdekében elengedhetetlen a községek összefogása, a kistérségek megerősítése. Megjegyezte: a KÖSZ-nek 410 község a tagja, de a 168 kistérségből mintegy 50 már belépett a szövetségbe is.
Wekler Ferenc utalt arra is, hogy szövetségük kísérletet tett a fúzióra a másik kistelepülési érdekképviselettel, a Magyar Faluszövetséggel, ám ez sikertelenül végződött. A kistelepülések érdekérvényesítése így szétesőbb, gyengébb - tette hozzá a KÖSZ elnöke. A szövetség egyik legfontosabb feladatának tartja az uniós pénzforrásokhoz való hozzájutásban segítséget nyújtani a községeknek és kistérségeknek.
A KÖSZ elnöke azt is felvetette, hogy ha már reformléptékű változtatásra nincs lehetőség, "akkor legalább azt nyirbáljuk meg, ami értelmetlen és felesleges, s ami az elmúlt 16 évben az úgynevezett feles törvényekkel plusz feladatként (finanszírozási háttér nélkül) rárakódott az önkormányzati rendszerre". Szerinte 2006-hoz képest az idei költségvetési évet mintegy 20-30 százalékos forráshiánnyal kezdték a községi önkormányzatok. (MTI)