Afrikai parancsnokság: se székhely, se személyzet
Az Afrikai Parancsnokság a továbbra is a Középső Parancsnoksághoz, a Centcomhoz tartozó Egyiptom kivételével az egész fekete kontinenst lefedné, és ezzel megszűnne az eddigi állapot, amikor az USA három katonai parancsnoksága, az európai, a csendes óceáni és a „középső” megosztotta egymás között a feladatokat. A militarizálódás miatti afrikai ellenkezés aligha lesz perdöntő, figyelemreméltó azonban, hogy az amerikai külügyminisztérium és a törvényhozás is gyanakszik: a katonák Irak után már megint olyasmibe ártják magukat, amihez nem feltétlenül értenek és nem is biztos, hogy lesz hozzá erejük. Ráadásul a tárcaközi együttműködés és a kongresszusi felügyelet részletei is tisztázatlanok.
Az Africomot több szempontból is kísérleti intézménynek szánják. Egyrészt nem csak, sőt, nem főleg kifejezetten katonai feladatai lesznek, hanem humanitárius műveleteket és fejlesztéseket is koordinálna. Másrészt az egyik parancsnokhelyettest a külügyi tárca delegálja, illetve a jövőbeli 400-1000 fős állománytábla negyedét civilekkel, diplomatákkal, fejlesztési, gazdasági és agrárszakértőkkel kívánják feltölteni. A társminisztériumok azonban nem lelkesek, így egyelőre azt sem lehet tudni, hogy a parancsnokság 2008 őszén vagy csak egy évvel később kezdi meg működését. A jelenlegi, nagyjából hatvanfős stáb idén októberben először Stuttgartba települ. Onnan költöznek majd Afrikába, de még az sem világos, hogy egy központi, vagy több kisebb támaszpontra. Marokkó már felajánlkozott, ám valószínűbbnek tűnik, hogy a kontinens északi, déli, keleti és nyugati részére is jut majd amerikai katonai jelenlét.
Főleg a nyugatira, nevezetesen a Guineai öbölbe, ahol a Niger folyó deltavidékén aktív helyi fegyveres csoportok Nigéria olajexportját veszélyeztetik. Kanada és Mexikó után már ma is Nigéria az USA harmadik legfontosabb olaszállítója, megelőzve Szaúd-Arábiát. Az USA a stratégiai tervek szerint a tartósan instabil Közel-Kelet rovására tovább növeli behozatalában az afrikai olaj részesedését, 2015-re egészen 25 százalékig.
Amerikai kiképzők eddig is segítették a nigériai kormányerőket, várható, hogy a jövőben az Africomnak is ez lesz az egyik fő feladata. A másik a gyorsan növekedő kínai gazdasági, katonai és politikai befolyás szemmel tartása, alkalom adtán feltartóztatása. A parancsnokság létrehozásának harmadik oka az iszlám radikalizmus kelet-afrikai térnyerése, bár emiatt nem kellene külön struktúra: Dzsibutiban eddig is állomásozott nagyjából 2500 amerikai katona. A tengerészgyalogosok aktívan támogatták a Szomáliába tavasszal „rendteremtési” szándékkal bevonult etióp erőket, és részt vettek a terrorizmussal gyanúsított személyek utáni hajszában.
Washington