Erőfeszítések a brit túszok kiszabadítására

Szerdai brit sajtójelentések szerint Irakba vezényelték az SAS (Special Air Service) kommandó egyik egységét, de a szigetország tárgyalásos módszerrel is megpróbálja elérni a kedden foglyul ejtett öt brit szabadon engedését.

Intenzív megbeszélések folynak iraki tisztviselőkkel, megerősítették a bagdadi brit nagykövetség állományát és tapasztalt túsztárgyalók is készenlétben állnak. A négy biztonsági őr a kanadai tulajdonban lévő, de a nagy-britanniai Herefordban (itt van egyébként az SAS katonai bázisa) is képviselettel rendelkező GardaWorld alkalmazásában áll, míg a többiekhez hasonlóan meg nem nevezett tanácsadó a BearingPoint vállalatnak dolgozik, amely számítógépes és egyéb műszaki segítséget nyújt az iraki kormánynak.

Az elmúlt négy évben mintegy kétszáz, különböző nemzetiségű külföldit raboltak el Irakban, noha az elmúlt hónapokban enyhült a túszejtési aktivitás. A keddi akció döbbenetet okozott Nagy-Britanniában, a lapok hüledezve tudósítanak a kevés részletről, amely a fényes nappal, tizenkilenc négykerékmeghajtású járműben felbukkant, negyven, vállig felfegyverezett, rendőri egyenruhát viselő támadó által a bagdadi Pénzügyminisztériumban elkövetett atrocitásról rendelkezésre áll. A Sky News közel-keleti kérdésekben különösen járatos külpolitikai főszerkesztője, Tim Marshall szerdai hírmagyarázatában valószínűnek nevezte, hogy nem az al-Kaida, hanem a shíita vallási vezetőhöz, Muqtada al-Sadrhoz hű Mahdi-hadsereg milicistái állnak a gondosan megszervezett bűncselekmény mögött, megbosszulva a szervezet bászrai parancsnoka, Abu Kadir múlt heti meggyilkolását.

Az afrikai búcsúlátogatáson tartózkodó Tony Blair, akinek utolsó napjait a kormány élén beárnyékolhatja az iraki helyzet teljes kuszaságát bizonyító túszdráma, “minden lehetséges támogatást” megígért a britek megmentésére. Az invázió óta két brit, Kenneth Bigley mérnök és Margaret Hassan segélymunkás lett iraki túszejtők áldozata, Norman Kember békeaktivista és Rory Carroll újságíró azonban visszanyerte szabadságát.
   
SAS: “Aki mer, az nyer”

A Special Air Service (SAS) a világ egyik legtapasztaltabb és legismertebb különleges kommandója. David Stirling százados javaslatára eredetileg sivatagi támadó egységként jött létre, Rommel észak-afrikai logisztikai hálózatának és légierejének meggyengítése céljából. Jelszava: „aki mer, az nyer”. Első sikeres rajtaütésére 1941 decemberében került sor, amikor két egysége két repülőtéren hatvanegy repülőgépet semmisített meg.  A SAS idegenben és hazai pályán egyaránt aktív. 1976 és 1987 között az Ír Köztársasági Hadsereg huszonöt tagját “vonta ki a forgalomból”. Egyik leglátványosabb akciójára 1980 májusában került sor. A nemzetközi közvélemény élő tévéadás révén követhette nyomon, amint az SAS megrohamozta a londoni iráni nagykövetséget és egy híján lelőtte a huszonhat túszt fogva tartó terroristákat. Az Öböl-háború idején iraki Scud rakéták kilövőállásainak megsemmisítésében jeleskedett. Az SAS kiemelkedő szerepet játszik a terrorizmus, mindenekelőtt az al-Kaida elleni harcban is, az afganisztáni és iraki fronton egyaránt.

 London

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.