Nem mindegy, hogy házasságban élnek-e a szülők
Emberemlékezet óta nem kötöttek ilyen kevés házasságot, mint idén az első negyedévben: 11 százalékkal kevesebbet, mint az előző év azonos időszakában. Az országban 18 olyan város van, ahol kevesebb gyerek született anyakönyvezető előtt megerősített kapcsolatban, mint a nélkül. A trend nemcsak Magyarországon jellemző: a modern társadalmakban világjelenség, hogy „szabad házasságban”, illetve egyedül vállalnak a szülők gyermeket. De miként hat ez a gyerekek pszichéjére?
Általánosságban nehéz a válasz, mondja Arató Domonkos, gyermekpszichológus hisz nem mindegy, hogy milyen a „nem házastársi kapcsolat”. A legtöbb kárt az okozza, ha az egyik szülő a nevelésben egyáltalán nincs jelen, a pszichológus szerint azonban a gyerek azt is megérzi, ha a szülők a házasságot nem merik felvállalni.
Nagyon kell a stabil háttér, a tudat, hogy a szülők együtt maradnak. Épp ez válik bizonytalanná, ha nem élnek házasságban. Ilyenkor megindul a fantáziájuk, erősödik a félelem és a szorongás, mígnem olyan erőssé válhat, amit már képtelenek egyedül kezelni. A döntő a két szülő viszonya.
Gyorsuló népességfogyás
A természetes fogyás mértéke a 2006. január-márciusi 4,1 ezrelékről így 4,5 ezrelékre emelkedett.
A családi „lelkek” kutatói szerint oka van annak, ha szülők nem állnak az anyakönyvvezető elé. Valójában üres kifogás, hogy a papír nem jelent semmit. Regős Judit, családi tanácsadó szerint ugyan valóban nem a házasság adja meg a családi biztonságot a gyerekeknek, akinek két pillérre, biztos alapra van szüksége, a „mi” érzésére, ami nem a házasság függvénye.
A házasságkötés az egyik legfelelősségteljesebb döntés. Rokonokat „kapunk”, és szinte totális felelősséget vállalunk. Valójában ettől fél az emberek többsége, hisz, ha mégsem jól dönt, nem mutogathat senkire – mondja a szakember, aki elsősorban a szülők oldaláról közelíti a házasság kerülését. – Gyakran a gyermekként szerzett rossz élmények tartják vissza az embereket. Sokan pedig azzal oldják fel a helyzetet, hogy a házasságot az érkező, vagy már megszületett gyerekre fogják. Ez a legveszélyesebb.
Ezt ugyanis a gyerek megérzi, és komoly lelki problémákat okozhat számára – mondja a szakértő. A gyerekeknek nagyon fontos az esküvő, házasság, de elfogadják az őszinte válaszokat, s érzik azt is, ha a szülők csak „papíron” vannak együtt. Regős Judit mégis azt mondja: a házasság segíthet abban, hogy az elkötelezettségtől való félelmet leküzdjük, hogy kialakuljon a „mi” – érzés, a harmonikus családi élet alapja.