Amnesztia és menedékjog harmincezer menekültnek Hollandiában
Az amnesztia azokra a menedékkeresőkre vonatkozik, akik 2001 áprilisáig érkeztek Hollandiába, és bár kérésüket elutasították, mindeddig az országban maradtak. Hat évvel ezelőtt - a migrációellenességet is magában foglaló populizmus térnyerésekor - kezdődött ugyanis a bevándorlási szabályok fokozatos szigorítása, és ez tette reménytelenné a szóban forgó külföldiek helyzetét.
A bevándorlók ügyének rendezése a tavalyi választások nyomán felállt új kormány egyik első vállalása volt, miután az előző miniszter, a liberális Rita Verdonk - előrehozott választáshoz is vezető - keménykezű politikája nyomán tízezrek helyzete maradt rendezetlen, több ezer bevándorlót pedig kitoloncoltak az országból.
Jan Peter Balkenende miniszterelnök kereszténydemokrata pártja ugyan ismét győztesen került ki a novemberi választásból, de a túlságosan szigorúnak ítélt politikáért felelőssé tett liberális pártok kimaradtak a kabinetből; helyüket a nagy rivális szociáldemokrata párt és egy kicsi protestáns párt vette át - mindkét utóbbi feltételül szabta a koalícióba lépéshez a szigor enyhítését.
Az amnesztiában érintettek - 25-30 ezer ember - nem csupán letelepedési lehetőséget kapnak, hanem a szabályok szerint munkához jutásukat, illetve társadalmi beilleszkedésüket is segíteni kell.
A kormány döntött arról is, hogy gyorsabbá és egyszerűbbé teszi a menedékkérelmek elbírálását. Felgyorsul az elutasított kérelműek hazatoloncolásának folyamata is.
(MTI)