Moszkva rendkívüli értekezletet akar az európai fegyverkorlátozásról
"Oroszország május 28-án Hollandiához, az európai hagyományos fegyverzetről szóló európai szerződés letéteményeséhez fordult azzal a kéréssel, hogy június 12-15 között tartsanak rendkívüli konferenciát Bécsben" - közölte hétfőn a moszkvai külügyminisztérium. Vlagyimir Putyin orosz elnök a múlt hónapban bejelentette, hogy Oroszország felfüggeszti a szerződés betartását, mert az aláíró NATO-tagok nem teljesítik azt. Kilátásba helyezte a szerződés teljes felmondását is.
A moszkvai közlemény szerint az értekezlet összehívásához "rendkívüli körülmények szolgáltatnak alapot, közöttük azok a komoly problémák, amelyek a NATO kibővülésével merültek fel a szerződés teljesítésében a szervezet tagjai részéről".
Oroszország azt is meg szeretné vitatni, hogy NATO-tagországok miért nem kezdték meg az 1999-ben Isztambulban naprakész állapotba hozott szerződés ratifikálását. A CFE-szerződés korlátozza a harckocsik, nehéztüzérség, harci repülőgépek és helikopterek számát az Atlanti-óceán és az Urál-hegység között. A szerződés egyben különböző bizalomerősítő intézkedéseket (nagy hadgyakorlatok előzetes nyilvánosságra hozatala, kölcsönös ellenőrzések) is előírt.
Oroszország már mindkét változatot ratifikálta. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter múlt szerdán, a bécsi EBESZ-központban tartott, nem sajtónyilvános előadásában diplomáciai források szerint megerősítette, hogy Moszkva fontolóra veszi a CFE-szerződés felmondását, ha a NATO nem ratifikálja. Ismételten elutasította, hogy a ratifikációt kapcsolatba hozzák a Grúziában és Moldovában állomásozó orosz csapatok teljes kivonásával, egyben cáfolta azokat a feltételezéseket, hogy az orosz fenyegetés az amerikai rakétatelepítési tervekre adott válasz lenne.
(MTI)