Harry herceg nem mehetett Irakba, alakulata viszont igen

Parancsnoka, Harry herceg nélkül indult iraki bevetésre a brit hadsereg egyik elitalakulatának az a szakasza, amelyet II. Erzsébet királynő unokája vezetett volna - ha az utolsó pillanatban nem tiltják meg neki az iraki szolgálatot.

Harry - Károly trónörökös és a néhai Diana hercegnő másodszülött fia - tavaly végzett Sandhurstben, az első számú brit tiszti akadémián, hadnagyi rangban, és eltökélt szándéka volt, hogy egységével tart az iraki hadszíntérre. A Blues and Royals nevű alakulat azon 11 fős felderítő szakasza azonban, amelynek élén a herceg állt volna, a hétfői The Sun beszámolója szerint a hétvégén elindult a féléves szolgálatra, Harry nélkül.

Hónapokig tartó huzavona és több, egymásnak ellentmondó döntés után a brit hadsereg vezérkari főnöke, Sir Richard Dannatt tábornok két hete jelentette be: Harry - aki apja, Károly walesi herceg és bátyja, Vilmos után a harmadik a brit trónutódlási sorrendben - nem vehet részt iraki bevetésen a személyét "közvetlenül érintő számos fenyegetés" miatt.

A vezérkari főnök kifejtette: e fenyegetések véleménye szerint elfogadhatatlan kockázatot jelentettek volna Harryre és a környezetében lévő többi katonára. A brit lapok előzetesen terjedelmes beszámolókat közöltek arról, hogy az iraki felkelők részletesen kidolgozott emberrablási tervekkel várják a brit uralkodó unokájának feltűnését az iraki harctéren, sőt egyes milíciák állítólag külön orvlövészeket állítottak volna rá a hercegre.

Több felkelővezér azt mondta a brit sajtónak, hogy a milíciáknak informátoraik vannak az iraki brit hadvezetésen belül, és mindig fogják tudni, hogy a trónörökös éppen merre jár. A The Sun hétfői értesülése szerint Harry szakasza szombaton indult Irakba a brit királyi légierő lynehami támaszpontjáról. A legnagyobb brit tömeglapnak egyik bennfentes hadseregbeli forrása azt mondta: Harry parancsnoki helyét egy "nagyon kemény őrmester" vette át.

A beszámoló szerint a herceg megígérte bajtársainak, hogy "a legjobb pezsgővel" várja őket, amikor hazatérnek. Harry "igen-igen dühös", amiért nem engedték Irakba - tette hozzá az idézett forrás. A döntést egyébként nem csupán a herceg fogadta indulatokkal, hanem az Irakban elesett 140 brit katona hozzátartozói közül is többen. Egybehangzó véleményük szerint a bevetési tilalom azt jelzi, hogy a hadvezetés többre tartja a trónörökös életét, mint az egyszerű katonákét. Sajtókommentárok szerint Harry hosszú ideig kénytelen lesz viselni ezt a megítélésbeli bélyeget.

Harry személyében negyedszázada először szolgált volna katonaként háborús övezetben a brit királyi család valamely magas rangú tagja. András yorki herceg, Harry nagybátyja, a királynő másodszülött fia az 1982-ben megvívott falklandi háborúban általános közmegbecsülést szerzett azzal, hogy a királyi haditengerészet helikopterpilótájaként tényleges és veszélyes hadszíntéri bevetéseket teljesített.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.