Amerikai-iráni tárgyalás Irakról

Nuri al-Maliki iraki miniszterelnök irodájában tegnap négyórás formális találkozót tartott az USA és Irán bagdadi nagykövete. A két ország között ez volt az első hivatalos kétoldalú tárgyalás az 1979-es iráni iszlám forradalom óta.

Ryan Crocker és Hasszan Kazemi Komi – Movaffak al-Rubaje iraki nemzetbiztonsági főtanácsadó jelenlétében – kizárólag az iraki helyzetet tekintette át, az egyéb vitás kérdésekről, így az iráni nukleáris programról, illetve több amerikai-iráni kettős állampolgárságú személy teheráni őrizetbe vételéről nem esett szó.

A tárgyalás után Ryan Crocker azt mondta, a megbeszélés tárgyszerű volt, és pozitívan folyt. A felek egyetértettek abban, hogy stabil, föderális Irakot szeretnének. Az amerikai nagykövet ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: világossá tette, hogy Irán cselekedeteinek harmonizálniuk kellene a fennen hangoztatott elvekkel. Amerikai részről azzal vádolják Iránt, hogy fegyverekkel, robbanó szerkezetekkel, pénzzel és kiképzéssel segíti mind a síita, mind a szunnita ellenállókat. Crocker ezzel kapcsolatban konkrét tényeket ismertetett. Az iráni diplomata ezzel szemben azt vetette kollegája szemére, hogy az Egyesült Államok gyarmattartóként viselkedik, és Irak megszállásával az egész Közel-Keletet destabilizálja. Teherán követeli, hogy Washington szabjon időrendet 150 ezer katonája kivonására.

A találkozón elhangzottakból egyelőre két konkrét javaslatról lehet tudni, mindkettő iráni részről érkezett. Teherán azt ajánlotta, hogy a biztonsági helyzet javítására hozzanak létre háromoldalú, iraki-iráni-amerikai bizottságot. Az amerikai nagykövet ebben a kérdésben nem foglalt állást, a javaslatot továbbította kormányának. Arról az iráni felvetésről, hogy a találkozónak legyen folytatása, Crocker azt mondta, megfontolják, de nem az volt a cél, hogy újabb tárgyalásokról tárgyaljanak.

A megbeszélés napján Bagdad központjában pokolgép ölt meg legkevesebb huszonegy embert, és a robbanás megrongált egy szunnita mecsetet. A fővárosban feltehetően síita fegyveresek elrabolták két kisbusz 15 utasát, majd tűzharcba keveredtek a kiérkező biztonsági alakulatokkal. Legkevesebb három rendőr életét vesztette, kilenc fegyverest elfogtak. A hatmilliós városban másutt is voltak halálos áldozatokat követelő robbantások és lövöldözések.

Amerikai alakulatok vasárnap Diyala tartományban kiszabadítottak 41 irakit, akiket feltehetően az al-Kaida helyi szervezete rabolt el. Több emberen kínzás nyomai látszanak, néhányuknak csonttörésektől van heves fájdalma. Egy héttel korábban Anbar tartományban 17 embert szabadítottak ki, a legfiatalabb csak tizenhárom éves volt. Az amerikaiak ugyanakkor egyelőre hiába kutatnak két, május 12-én elrabolt katonájuk után. A harmadik eltűnt katona holttestét az Eufrátesz folyóban találták meg.

(Washington)

Ryan Crocker (balra) amerikai nagykövet és Hassan Kazemi (jobbra) iráni nagykövet találkozója Bagdadban. Középen Nuri al-Maliki iraki elnök
Ryan Crocker (balra) amerikai nagykövet és Hassan Kazemi (jobbra) iráni nagykövet találkozója Bagdadban. Középen Nuri al-Maliki iraki elnök
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.