Chávez elhallgattat egy ellenzéki tévét

Milyen diktatúra az, ahol egy héten át minden nap tüntethetnek, akik akarnak, egy magántelevízió adásának megszünte miatt? A költői kérdést Hugo Chávez venezuelai elnök tette fel, akinek rendszerét az ellenzék és a külvilágban elsősorban az amerikai kormányzat diktatúrának minősíti.

Ezúttal az ok a Radio Caracas TV sugárzási engedélyének megvonása. A leghosszabb múltra visszatekintő magántelevízió, amely 1953 óta sugároz, vasárnap éjfélkor frekvenciáját átadni kényszerül egy új állami tévé-csatornának. Chávez tavaly decemberben jelentette be, hogy nem hajlandó meghosszabbítani az RCTV működési engedélyét. A történet tehát nem újkeletű, a baloldali elnök nem bocsátott meg a népszerű csatornának, hogy a 2002-es puccs idején egyértelműen kiállt Chávez ellen az alkotmányt felrúgó szervezkedők oldalán, 48 órán át sugározva a puccsisták nyilatkozatait. Az RCTV azóta sem fogta vissza magát, keményen ellenzéki hangnemet ütött meg Chávez kormányzatának intézkedéseivel szemben.

Szombaton is ezrek vonultak fel Caracasban az RCTV és így a szólásszabadság védelmében. A rendőrség nem avatkozott be, incidensekről nem érkezett hír. A kormányzat közben "ellenrendezvényeket" szervezett, s magyarázta a lakosságnak, hogy miért nem volt hajlandó a sugárzási engedély lejártával annak megújítására. A hangsúly arra helyeződött, hogy a csatornán vasárnap éjféltől egy a lakosság széles rétegeit szolgáló állami adó kezdheti adását.

A venezuelai televíziós adások bizottsága tegnap egyébként bejelentette, hogy az időszerűség miatt tanulmányozzák öt további televíziós csatorna sugárzási engedélyének meghosszabbítását. Venezuelában a nyomtatott sajtó magántulajdonban van, s döntő többsége ellenzéki hangnemű. A Chávez-kormány a jelek szerint ezt az ellenzéki túlsúlyt a televíziós adások terén igyekszik megtörni, vasárnap éjféltől már a második állami csatorna kezdi meg adását, miközben két magántévé - a Venevisión és a Televen - érezhetően mérsékelte ellenzéki hangnemét. Továbbra is sugározhat közben a Globovisión, amely az RCTV-hez hasonlóan keményen Chávez-ellenzéki.

A venezuelai elnök egyébként humorizált az európai parlament és az amerikai szenátus elítélő állásfoglalásán. "A gringók magatartása komikus, nevetséges, miközben az európai nyilatkozat tragikomikus, ami a Venezuelát elitélő képviselők számát illeti". Ami azt illeti, valóban furcsa, hogy az európai parlament 784 képviselőjéből mindössze 65-en tartották fontosnak részt venni a Venezuelát elítélő, a RCTV adásának megszüntetését kifogásoló voksoláson. "A venezuelai forradalom kormánya szempontjából az európai voksolás pozitív, amennyiben jelzi, hogy az európai politikai réteg egyáltalán nem érdekelt ebben a kérdésben". Chávez ilymódon reagált a venezuelai ellenzéknek arra az érvére, hogy lám Europában mennyire felháborodtak a sajtószabadság korlátozása miatt. A kevesebb mint tiz százaléknyi europai parlamenti képviselőből egyébként 43-an elitélték, míg 22-en védelmezték a Chávez-kormányt a magántelevízió adásának megvonása miatt. A washingtoni szenátusnak azzal a döntésével, hogy a kérdéssel az Amerikai Államok Szervezetéhez kellene fordulni, Chávez azzal reagált, hogy a demokráciából milyen jogon ad leckét az, aki gyerekeket és asszonyokat öl Irakban.

Chávez szónokol
Chávez szónokol
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.