Az interaktív internetes játék egyik felhasználója feljelentést tesz. Azt állítja, hogy virtuális alteregóját megerőszakolta egy másik játékos. A rendőrség nyomozást indít az ügyben. A virtuális támadás is bűncselekmény?
Virtuális nemi erőszak
Két belga napilap – a De Morgen és a Het Laatste Nieuws – beszámolt róla, hogy a brüsszeli ügyészség megbízta a szövetségi rendőrség számítógépes bűnözésre szakosodott alosztályát, hogy járőrözzön a Second Life interaktív internetes játékban. Az ok: egy belga felhasználó feljelentést tett, mert állítása szerint megerőszakolták a virtuális alteregóját.
„Lehet, hogy csak áprilisi tréfáról van szó” – kommentálja az esetet Regina Lynn, a Wired magazin kolumnistája. De azért ő sem állhatja meg, hogy ne gondolja végig, vajon bűncselekménynek tekinthető-e a virtuális nemi erőszak.
„A törvények értelmében molesztálásnak számít, ha egy felnőtt egy fiatalkorút az interneten szexuális szavakkal vagy képekkel zaklat. Ez még akkor is bűncselekmény, ha az illető nem akar fizikai kapcsolatot létesíteni a fiatallal.”
De milyen elbírálás alá essen a felnőttek internetes zaklatása? Lynn elismeri, hogy megrázó lehet, ha valaki obszcén ajánlatot tesz. Ahhoz sem fér kétség, hogy a virtuális valóságban megesett nemi erőszak traumatikus élmény. Főleg egy olyan játékos számára, aki hosszú időt töltött virtuális alteregójának felépítésével.
Mindez azonban nem jelenti azt, hogy a virtuális erőszak rendőrségi ügy lenne. „Bármennyire nyomasztó is a brutális virtuális támadás, mégsem lehet egy kalap alá venni a valóságos nemi erőszakkal.”
Ennyi esze talán az ügyészségnek is van. És csakugyan, egyelőre a járőrözés is csak virtuális. Lehet, hogy a büntetés is az lesz. Mondjuk a belga igazságszolgáltatás némi pénzért börtönt létesít a Second Life-on, és másfél évre bezárja az elkövető alteregóját.