Veszélyeztetnénk vagy erősítenénk Amerikát?
Rossz az időzítés - összegezte elutasító véleményét Elton Gallegly képviselő, de ezzel egyedül maradt a teremben. A republikánus honatya volt az egyetlen, aki az amerikai képviselőház európai albizottságának csütörtöki ülésén nem támogatta a vízummentesség kiterjesztését az Európai Unió valamennyi tagállamára, illetve Dél-Koreára. Gallegly szerint inkább a határőrizetre kellene koncentrálni, és azoktól az országoktól is meg kellene vonnia a vízummentességet, amelyeknek polgárai ma még különengedély nélkül utazhatnak Amerikába.
A meghallgatást vezető demokrata párti Robert Wexler, a két oldalon helyet foglaló öt másik képviselő, illetve a belbiztonsági és a külügyminisztérium jelenlévő helyettes államtitkárai mind úgy gondolták, hogy az Egyesült Államok biztonságát nem a bezárkózás, hanem a terrorizmussal szembeni nemzetközi együttműködés, a kölcsönös adatszolgáltatás szolgálná. Ezt erősítette meg Simonyi András washingtoni magyar nagykövetnek a helyszínen kiosztott levele is, amely arról biztosította az albizottságot, hogy a magyarok a vízummentesség esetén sem árasztanák el az amerikai munkaerőpiacot, és nem jelentének biztonsági kockázatot.
Az amerikai kormányzat erőteljesen támogatja a vízummentességet, ám a törvényhozás megosztott. A szenátus szövegtervezete hátrányos Magyarországra, mert egyelőre teljesíthetetlen feltételeket támaszt, míg a képviselőház engedékenyebb. Most a két verzió egyeztetése következik, a törvényről legkorábban őszszel szavazhatnak, végrehajtásával pedig mindenképpen meg kell várni a számítógépes kiléptetőrendszer üzembe állítását, ami még legalább 6-12 hónap.