"Megnyitottuk Magyarországot a Nyugatnak"

93 éves korában elhunyt Philip Kaiser egykori nagykövet, akinek kulcsszerepe volt a korona hazatérésében.

Ha Magyarországról volt szó, a washingtoni rendezvényeken rendre feltűnt egy magas, szikár, kifogástalanul öltözött úr, aki körül mindig csoportosulás támadt. Philip Kaisernek mindig volt egy-egy jó története Truman, Kennedy és Carter elnökről, Harold Wilson brit kormányfőről vagy éppen Szent István koronájáról. Az Egyesült Államok volt budapesti nagykövete, aki Cyrus Vance külügyminiszterrel kiharcolta a történelmi ereklye visszaadását, csütörtökön 93 éves korában elhunyt. A halál oka tüdőgyulladás volt – talán mégse kellett volna abbahagyni a versenyszerű teniszt, csak azért, mert kiöregedett a 80-asok korcsoportjából.

Az ukrajnai zsidó családban, New Yorkban született Kaiser kitűnő tanulóként kijutott Oxfordba, ahol sok, később befolyásos személyiséggé vált angol diákkal barátkozott össze. 1939-ben tért vissza Amerikába, és közgazdászként állami intézményeknél dolgozott. Truman 1946-ban a munkaügyi tárca nemzetközi kapcsolatokért felelős államtitkárává nevezte ki, majd Averell Harriman New York-i kormányzó tanácsadója lett. A Kennedy kormányzat idején szenegáli és mauritániai nagykövet, az 1961-es kubai rakétaválság során ő győzte meg Szenegált arról, hogy ne adjon leszállási engedélyt a szovjet repülőgépeknek. A 60-as évek közepén remek brit kapcsolatai miatt a londoni nagykövet helyettese lett, a Carter-kormányzat pedig Budapestre küldte.

A korona visszaadásáról Amerikában is komoly vita folyt, Kaiser azon a véleményen volt, hogy az eseményt fel lehet használni a kapcsolatok hosszú távú javítására. 2003-ban, amikor 90. születésnapja, alkalmából megkapta a Magyar Köztársaság Érdemrendjének Középkeresztje a Csillaggal kitüntetést, azt mondta, a magyar nemzeti függetlenség jelképének hazakerülése egyben az ország egész fejlődésére hatással volt. Ez volt az egyik első lépés azon az úton, amely végül elvezetett a magyar-osztrák határon húzódó vasfüggöny, sőt a berlini fal lebontásához. A korona visszaadásához annak idején az is hozzájárult, hogy az Egyesült Államok Kaiser szerint felismerte Kádár János szándékát az ország nemzetközi kapcsolatainak kiszélesítésére. A Truman könyvtár számára készült szóbeli visszaemlékezésében erről ezt mondta: – Visszaadtuk a koronát, kereskedelmi egyezményt kötöttünk, amely megadta Magyarországnak a legnagyobb kedvezmény státusát. Megnyitottuk az országot a Nyugat előtt és a kapcsolat azóta folyamatosan bővül.

Philip Kaiser 64 évet élt boldog házasságban, mindhárom fiúk író ember lett, egyikük a Washington Post korábbi főszerkesztője, mostani társszerkesztője, Robert Kaiser.

(Washington)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.