Egy-Másért: "nincs kapcsolat" az NBH-val és a Szilvásy-családdal
Az alapítvány sajtótájékoztatóján ugyanakkor elismerte, hogy ő maga korábban nemzetbiztonsági szolgálatot látott el, majd nyugállományba vonult és ügyvédként folytatta tevékenységét. Úgy fogalmazott: jelenleg is élő szerződése van a Nemzetbiztonsági Hivatallal, annak felbontásáról őt hivatalosan nem értesítették, csak "pletykaszinten hallott róla".
Simon Ibolya elmondta: a közelmúltban az alapítvány felkarolt egy kutatási programot, amelynek megvalósítása grafológus szakértelmét igényli. Választásuk "az ország egyik legismertebb grafológusára", Szilvásy Péterre esett. Hangsúlyozta: a döntést a "családnevére tekintet nélkül, kifejezett figyelemmel szakmai tekintélyére" hozták meg.
Simon Ibolya a sajtótájékoztatón visszautasította a sajtóban megjelent, általa valótlannak nevezett állításokat, és kijelentette: több feljelentést tettek az alapítványt ért atrocitások, szabálysértések, szerintük szabálysértő vámhatározatok ügyében. Kitért arra is, hogy legutóbbi, április 18-i sajtótájékoztatójukon kifogásolták, hogy az ősszel indult, vámkezeléssel kapcsolatos közigazgatási eljárást a vámhatóság nem fejezte be, és eközben indult el a büntetőügy. Hozzátette: egy nappal későbbi keltezéssel lezárta a vizsgálatot a hatóság, és több tételben vám és áfa pótbefizetését rendelte el, de ezzel szemben az alapítvány fellebbezést nyújtott be.
Az alapítvány kuratóriumi elnökségét - Földesi-Szabó László "akadályoztatása" miatt - megbízott elnökként ellátó Simon Ibolya szerint nem történt bűncselekmény, nem érti, hogy közigazgatási eljárásból hogyan lett büntetőügy. Úgy fogalmazott: megítélése szerint jogértelmezési problémából adódó jogvitával állnak szemben.
"Azzal összefüggésben, hogy miért robbant rendkívüli precízséggel, +időzítetten+ e bomba, valamint az ügy politikai vetületeivel összefüggésben nem kívánok nyilatkozni, mindezeket az önök fantáziájára bízom" - mondta Simon Ibolya az újságíróknak, és kérdésre válaszolva se kívánta ezt bővebben kifejteni. Simon Ibolya az ügyben felállított vizsgálóbizottság felállítását és tevékenységét örömtelinek nevezte, mert álláspontja szerint így egyértelművé válhatnak a dolgok.
A vám- és pénzügyőrség április 13-án több budapesti vállalkozásnál és az Egymásért Egy-Másért Kiemelten Közhasznú Alapítványnál házkutatást tartott. A vámosok szerint az érintett vállalkozásokat és az alapítványt irányítása alatt tartó elkövetői kör Magyarország európai uniós csatlakozását követően 59 esetben, megközelítőleg 1,4 milliárd forint értékben hozott jogellenesen forgalomba belföldön elsősorban Távol-Keletről származó élelmiszereket.
A vámosok szerint az elkövetők mintegy 8.500 tonna élelmiszert - elsősorban konzervet - hoztak be az országba és azt a látszatot keltették a vámhatóság előtt, mintha az Európai Unión kívülről származó árukat ellenszolgáltatás nélkül az alapítványnak engedték volna át. Így vám- és áfamentesen vámkezeltették azokat. Az élelmiszert azonban az alapítvány ténylegesen nem vette át, hanem több magyarországi üzletlánc javára értékesítették azokat. Az ügylettel meg nem fizetett vám, illetve áfa összege a vámosok szerint 1,22 milliárd forint.
Radács Gyula, az alapítvány jelenleg is előzetes letartóztatásban levő kuratóriumi elnökének, Földesi-Szabó Lászlónak az ügyvédje a sajtótájékoztatón vitatta ezt az összeget, és azt mondta, még ha fizetésre is köteleznék őket, ez az összeg akkor is csak 236 millió forint lenne. Az ügyvéd megerősítette azt is: védence több éven keresztül dolgozott korábban a rendőrségnél.
Szőke András, az alapítvány által behozott élelmiszerek bizományosi értékesítésével foglalkozó Herba cégcsoport jogi képviselője ismételten kifogásolta, hogy olyan iratokat is lefoglalt a hatóság, amelyeknek az ügyhöz nincs köze, ezzel súlyosan akadályozzák a működésüket. Az MTI azon kérdésére, hogy az alapítvánnyal kötött bizományosi szerződésről a vámhatóságot tájékoztatták-e még az eljárást megelőzően, nemmel válaszolt. Mint mondta, éppen ez az, amelyben nem értenek egyet a hatósággal.
Egy áprilisi, a vámosok által tartott sajtóbeszélgetésen elhangzott: a hatályos jogszabályok szerint ha nem ingyenesen osztják szét az adományt, és nem alkalmi célú rendezvényen értékesítik, hanem például átruházzák az árut vagy kölcsön, illetőleg bérbe adják, akkor az illetékes hatóságokat erről értesíteni kell. Ha olyan szervezetnek adják át az árut, amelyik ugyancsak vámmentességet élvez, akkor a mentesség továbbra is fennáll. Ha nem, akkor az importvámokat meg kell fizetni érte.
Sáros Péter, a Herba cégcsoport az ügyben meggyanúsított munkatársainak ügyvédje azt kifogásolta, hogy a gyanúsítással ellentétben a hatóság nem mutatott be a vámáruval kapcsolatos hamis nyilatkozatot mind a napig, holott ügyfelei már 40 napja előzetes letartóztatásban vannak. A pénteki sajtótájékoztatón elhangzott az is, hogy az alapítvány alapítójának apja, Jakubinyi Roland kapcsolatban állt az alapítvánnyal, alkalmi rendezvények megtartásában vett részt.
Simon Ibolya azt mondta: nincs tudomása arról, hogy külföldre ment volna. Lapértesülések szerint Jakubinyi Róbert külföldön bujkál. Az alapítvány illetékesei szóltak arról is, hogy az előzetes letartóztatások óta nem érkezett a Távol-Keletről adományuk.
(MTI)