Az új híd közelebb hozza Dunaújvárost
A Bács-Kiskun megyei Dunavecsén és a környező településen élőknek a rendszerváltásig a túlparton lévő, Fejér megyei Dunaújváros jelentette a megélhetést, gyermekeik, az általános iskola elvégzése után jórészt a Fejér megyei iparváros iskoláiban tanultak. A Duna túlsó partján fekvő Dunaújvárosba nem okozott gondot az átjárás: Dunavecséről tömött vízibuszok szállították naponta többször az ingázókat. A rendszerváltást követően azonban a túlpartról átjárók nagy részének megszűnt a munkahelye, akárcsak a vízi közlekedés. Aki továbbra is rendszeresen átjárt Dunaújvárosba, az napjainkig autóval, vagy menetrend szerinti busszal, jókora kerülővel, a dunaföldvári hídon keresztül tud átkelni a folyón. Az út Dunaújvárosig – forgalomtól függően – csaknem egy órát vesz igénybe.
A több mint négyezer lakosú Dunavecsén már nagyon várják az új híd megnyitását. Az önkormányzat melletti buszmegállóban várakozó nyugdíjas asszony azt mondja: szeretné, ha a faluból származó lánya, aki családjával korábban a munkalehetőség miatt települt át Dunaújvárosba, visszaköltözne majd, és így többet láthatnák egymást. Egy másik asszony a több mint hetven kilométerre lévő kecskeméti súlyponti kórházba jár speciális kezelésre, a azt reméli, mindezt igénybe veheti Dunaújvárosban is.
– A híd megnyitása elsősorban biztonságot jelent az itt élőknek, hiszen hetek múlva néhány perc alatt megközelíthetővé válik egy jól felszerelt kórház - mondta Molnár Gyula Dunavecse polgármestere. Hozzátette: az ellátási lehetőségekről az illetékes regionális egészségügyi tanácsnak kell majd döntenie, sőt a település szeretné, ha már ennek a kooperációnak a jegyében alakítana ki profilt a hamarosan megújuló helyi szakorvosi rendelő. A polgármestertől megtudtuk: a térségi volántársaságokkal is tárgyalnak a két part között legalább óránként közlekedő buszjárat beindításáról. A hosszú távú tervek közt egy közös, ipari-gazdasági szolgáltató övezet kialakítását tervezi Dunavecse a szomszédos, több mint kétezer lakost számláló Apostaggal. A két település közösen, egy több mint kétszáz hektárnyi mezőgazdasági területet jelölt ki erre a célra a településrendezési tervében, amelynek hasznosítására befektetőket várnak.
Zakar Zoltán, Apostag polgármestere érdeklődésünkre úgy fogalmazott: gyorsan kell cselekedniük, mert most lett hídjuk, elér hozzájuk az autópálya, de mivel az út épül tovább, fenn áll a kockázata annak, hogy a tőke is vele együtt távozik.
– Van utunk, hidunk és folyónk, és ez a legfontosabb, mert erre a logisztikára már lehet tervezni, pályázni – mondta Aranyi János, Szalkszentmárton polgármestere, a Felsőkiskunsági és Dunamelléki Kistérség elnöke. A Dunától mindössze négy kilométerre fekvő Szalkszentmárton szintén számít az új hídon „átjövő” tőkére, közművesített önkormányzati területeit jelképes összegért kínálja a befektetőknek. Mivel a híddal megépült a településeket elkerülő út is, a térségben élők nem tartanak az átmenő forgalomtól. Leginkább abban bíznak, hogy az ingatlanaik ára emelkedni fog, mert a Bács-Kiskun megyei partszakasz nagy előnye az iparmentes, nyugodt környezet. Még az is elképzelhető: lesznek olyan dunaújvárosi családok, amelyek úgy döntenek: a panelból, vagy a zsúfolt belvárosból átköltöznek a csendes vidéki környezetbe. Az aggodalmuk sem hallgatható el: többek véleménye szerint a hídon nem csak a pénz „juthat át” a túlsó partra, hanem a bűnözés is. Az érintett települések ezért szeretnék megerősíteni a polgári védelmüket, és elérni azt, hogy a hídfőnél is legyen rendőr.
Király Ferenc, Bács-Kiskun megye Rendőrfőkapitánya ezzel kapcsolatos kérdésünkre azt válaszolta: a híd forgalomba helyezését követően a jelenlegi egyetlen dunavecsei körzeti megbízott mellé még legalább három rendőr vezénylését tervezik.
De vajon Dunaújváros fogadóképes-e a túlparti Bács-Kiskun megyei kistelepülések igényeire, például az egészségügyi ellátást illetően? Kálmán András dunaújvárosi polgármester azt mondta: a dunaújvárosi kórházban megvan a szándék a folyó túlpartján élők ellátására, de ehhez szükség van a szaktárca hozzájárulására. Hozzátette: már szervezik, hogy a helyi tűzoltóság, és a mentőszolgálat a híd túlsó oldalán is teljesíthessen szolgálatot.
A mintegy 1,7 kilométer hosszú, Dunaújvárost Dunavecsével összekötő híd műszaki átadásának időpontja: június 31-e. Az ünnepélyes forgalomba helyezésre várhatóan július 23-án kerül sor. A létesítmény első átadási időpontja 2006. november 30-a lett volna, de az árvíz és a folyó jegesedése miatt a munkálatok több hónapig álltak. A híd az M8-as autópálya része: a Veszprémtől Dunaújvárosig tartó, 86 kilométeres szakasz a tervek szerint 2015-ig elkészül, majd a következő ütemben folytatódik Szolnokig.