Az USA még nem vonul ki Irakból
A vastag könyvnyi terjedelmű, húsz mellékletet is tartalmazó tervről elsőként a The Washington Post számolt be. Az elképzelés lényege a lakosság állandó védelme a legfontosabb válsággócokban, főként Bagdadban, a legelvadultabb szektás, illetve végletesen korrupt politikai és katonai vezetők eltávolítása, valamint ahol csak lehet, a feszültség tárgyalásos enyhítése. Ez utóbbi olyan fegyveres csoportokra is kiterjedhet, amelyek az eddigi összetűzésekben amerikai katonákat öltek meg. Az al-Kaidához hasonló, "engesztelhetetlen" terroristákkal azonban ezután is csak a fegyverek nyelvén beszélnek.
A 2008 végéig szóló terv feltételezi, hogy az amerikai erők megmaradnak a jelenlegi, a korábbihoz képest megemelt szinten, és gyorsan növelni fogják az iraki kormánycsapatok létszámát. A legmegbízhatóbbnak a 144 ezer fős, szunnita irányítás alatt álló hadsereget tartják, míg a síita vezetésű belügyminisztériumban nagy gondot jelent a korrupció, illetve a milíciák beépülése a rendőrségbe. Az amerikaiak együtt települnének az iraki erőkkel, és közösen próbálnák megállapítani, hogy az egyes helyszíneken ki a felelős a feszültségért. A kulcspozíciókba iraki nacionalistákat állítanának, akik az ország egységét tekintik a legfontosabbnak.
Az elképzelés sikere Nuri al-Maliki miniszterelnöktől függ. Az amerikai belpolitikai helyzet miatt ugyanis már nincs idő új kormányfőt találni. Malikivel kapcsolatban azonban egyes amerikai szakértőknek fenntartásaik vannak: nem hiszik, hogy felül tudna emelkedni saját szektariánus meggyőződésén, és különben is a síita csoportok képezik hatalmának bázisát.
A Bush-kormányzat számára ez a terv az utolsó lehetőség. Kudarca esetén nem marad más, mint az iraki válság "amerikátlanítása", azaz a felelősség átadása az ENSZ-nek. Erre vonatkozóan több javaslat is van, az egyik szerzője a mérsékelt republikánus Chuck Hagel szenátor, aki ezzel kapcsolatban nyilatkozott is lapunknak.