A kórházak adóssága év végére elérheti az ötvenmilliárd forintot
Jelenleg nincs olyan kórház Magyarországon, ahol a maximált bevételek fedeznék a kiadásokat; az intézmények kétharmadának adósságállománya 20-25 milliárd forint, de ez az összeg az év végére megkétszereződhet - mondta Rácz Jenő, a veszprémi Csolnoky Kórház főigazgatója csütörtökön, Budapesten.
"Minden intézmény működése kódoltan veszteségre van ítélve" - fogalmazott a volt egészségügyi miniszter a Generali-Providencia Zrt. szakmai konferenciáján tartott előadásában.
Példaként a Semmelweis Egyetemet említette, ahol éves szinten ötmilliárd forint lesz a bevételkiesés. A veszprémi megyei kórház - amelyet igazgat - ugyan a tavalyi évben "ledolgozta" a több százmilliós adósságát, az idei évben azonban havonta 70 millió forint az intézmény hiánya annak ellenére, hogy minden megléphető racionalizálást megtettek.
A kórházvezető hangsúlyozta, a jelenlegi kórházfinanszírozási rendszer nem tartható, megoldásként a szükséglet alapú kapacitáselosztást és a teljesítményvolumen-korlát eltörlését említette.
A likviditási gondok enyhítésére az intézményekben az alkalmazotti létszámot csökkentették, ám ez kihathat a kórházak működésére - hívta fel az anomáliára a volt tárcavezető a figyelmet. Mint mondta: ha a kórházak csökkentik a dolgozói létszámot, az ahhoz vezethet, hogy nem felelnek meg a működéshez szükséges minimumfeltételeknek, és a július 1-től hatályba lépő új ügyeleti rendhez is inkább több alkalmazottra lenne szükség.
Rácz Jenő szerint, ha a kórházak többsége anyagi gondokkal küzd, az nem a kórházvezetés és a menedzsment hibája, hanem a rendszeré.
Utalt arra, hogy a intézmények közötti feladatátcsoportosítás egyfajta megoldás lehet. Az is segítség lehet, ha a bevételi oldalon keletkezett többletet - utalt az első három hónapban szufficites E-alapra - odaadják az intézménynek, de ennek az esetleges pénzelosztásnak figyelembe kell venni az egyes kórházak ellátási kötelezettségeit.
(MTI)