Laptop lesz a díjból
Nem hiszem, hogy bármi rendkívülit tennénk. Hosszú évek óta szinte változatlan, összeszokott és jól képzett tantestületünk van. Persze, a kollégáknak rengeteg energiájába került, de olyan oktatási módszereket alakítottak ki, amelyek segítségével az iskola tanulói egyenletesen jó teljesítményt nyújtanak a hasonló megmérettetéseken - mondja Gyuk Mihály igazgató. A szombathelyi Horváth Boldizsár Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskolában azonban mégiscsak tudhatnak valamit, mert rendre az intézmény tanulói viszik el a pálmát a pénzügyi-számviteli tanulmányi versenyeken. A Pénzügyminisztérium (PM) által évente megrendezett próbán az első tíz helyezettből 4-7 diák szinte mindig közülük kerül ki.
Visszafojtott lélegzettel fészkelődő diák- és tanársereg, könyvjutalmaktól, emlékérmektől és oklevelektől roskadozó asztalok várakoznak a PM nagytermében. Most kerül sor az OKJ-s végzettséget adó pénzügyi-számviteli ügyintéző, valamint a vállalkozói ügyintéző szakos diákok tanulmányi versenyének eredményhirdetésére. A jelenlévők mind döntősök lettek, és most a pénzügyminisztertől vehetik át díjaikat. A hallgatók sorban, cseppet zavartan, néhány kézfogást elvétve sietnek a pódiumhoz, hogy fogadják a gratulációkat.
- Az idei versenyen olyan erős volt a mezőny, hogy a selejtező írásbeliken legalább 77 százalékos eredményt kellett elérniük a hallgatóknak a döntőbe kerüléshez. Ebben a fordulóban már komplex feladat várt rájuk: az írásbeli versenydolgozatot követően több tételt húztak, és az egyes témákat összegyúrva átfogó előadást kellett tartaniuk a vizsgabizottság tagjainak - mondja Vargáné Kleeberg Róza, a Pénzügyminisztérium pénzügyi és gazdasági főosztályának főosztályvezető-helyettese, a vizsgabizottság elnöke. A vizsgán nagyon is jól helytálltak a fiatalok. - Amikor a győztes feleletét hallgattam, az jutott eszembe, hogy éppen ilyen logikusan gondolkozó, precíz emberekre van szükség ebben a szakmában. Ez nagyon fontos, hiszen néhány év múlva ezek a fiatalok lesznek majd felelősek a gazdasági szereplők pénzügyeiért, könyvvezetéséért és adózásáért - teszi hozzá az elnök.
És hogy mivel lehetett lehengerelni a zsűri tagjait? Vargáné elmondta, éppen azért, hogy a verseny valóban az életre való felkészülést segítse, a szakmai tudás mellett a nyelvhasználat helyességét és az előadásmódot is szigorúan pontozták. A legjobb feleletek valóságos szakmai előadások voltak, amelyekben felcsillant egy központi vezérlő gondolat, és - bár érintették az egyes vizsgatémákat - nem a tételeken haladtak egyenként sorba.
- Laptopot szeretnék venni a díjból, jól fog jönni, ha Pestre költözöm, és elkezdem a jogi egyetemet - mondja a győztes Geröly Krisztina. Ő ugyanis már tavaly felvételt nyert az ELTE jogi karára, csak úgy határozott, előbb még befejezi az OKJ-tanfolyamot, hátha a pénzügyi ismereteinek hasznát veszi később. Azt meséli, már akkor tudta, hogy elindul majd ezen a versenyen, amikor felvételizett a Horváth Boldizsárba. - Az unokatestvérem volt a példaképem, aki szintén nagyon jól szerepelt korábban ezen a megmérettetésen. Másrészt pedig valahogy a mi iskolánkban ez anynyira benne van a köztudatban, hogy sokan már nagyon korán elkezdenek rá készülni.
Az igazgató elmondta, az iskola tanulóinak hetven százaléka a továbbtanulást választja a tanfolyam után. - Sokan mennek közgazdasági egyetemre, de akad, aki jogi vagy pénzügyi végzettséget szerez. Azokért meg, akik úgy döntenek, hogy egyből állást vállalnak, többnyire kapkodnak a munkaadók. Sokszor megesett, hogy nem tudtunk elegendő végzőst ajánlani a minket megkereső vállalatoknak.
A szakképzési törvény értelmében az ágazatért felelős miniszter köteles gondoskodni a szakközépiskolákban nappali rendszerű iskolai oktatásban részt vevő tanulók országos szakmai tanulmányi versenyének megszervezéséről. - A mi területünkhöz tartozó képzéseknek, azt gondolom, valóban kiemelt szerepük van, hiszen a jövő pénzügyi, számviteli szakembereinek kinevelése a céljuk. Ezért tartjuk elengedhetetlennek a jó képzőműhelyek további erősítését, amiben, azt reméljük, ez a verseny is szerepet játszhat - mondja Lakrovits Elvira, a PM humánpolitikai és szakképzési főosztályának helyettes vezetője, a verseny szervezőbizottságának elnöke.
- Legszebb terveink szerint a díjazott diákok jövőre már nemcsak vásárlási utalványt és könyvjutalmat kapnak, hanem az OKJ-s záróvizsgák alóli mentességen túl a versenyen nyújtott eredményükért járó többletpontokkal gyakorlatilag automatikusan felvételt is nyernek egy-egy jó nevű egyetemre. Néhány intézménnyel már felvettük a kapcsolatot, részükről megvan a hajlandóság, szívesen foglalkoznának ilyen lelkes és jól képzett gyerekekkel. Bízom abban, hogy a szabályozásért felelős Oktatási Minisztériummal megtaláljuk ennek a megfelelő, jogi környezetbe illeszkedő megoldását - mondja Lakrovits Elvira.
Magyar siker az Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciáján
Négy díjat nyert az öttagú magyar csapat a minap Szentpéterváron rendezett Ifjú Kutatók Nemzetközi Konferenciáján (International Conference of Young Scientists, ICYS). Sümegi Tamás, a tabi Rudnay Gyula Középiskola diákja az informatikai aranyérmet nyerte el új típusú hajómeghajtásának ismertetésével. Kőrösi Márton, a békéscsabai Szent-Györgyi Albert Gimnázium diákja ezüstérmes lett fizika témakörben. Ő fényképezőgépes módszert mutatott be szabad szemmel nem látható jelenségek vizsgálata során.
Király András, a szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium és Általános Iskola diákja a fizika tudományterület harmadik díját nyerte fotoakusztikus mérési módszerének ismertetésével, a budapesti Kempelen Farkas Gimnázium 10. osztályos tanulója, Pipek Orsolya pedig különdíjat kapott fizika kategóriában Fűtés hűtéssel című előadásával.
Tíz országból 68 diák vett részt a nemzetközi megmérettetésen - mondja Rajkovits Zsuzsanna, a magyarországi szervező és a diákok felkészülését segítő Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi Karának docense. Konferencia formájában négy tudományterület - fizika, matematika, környezettudomány, informatika - 18 év alatti kutatói hallgatták meg egymás előadásait. Héttagú nemzetközi zsűri ítélkezett az angol nyelven elhangzó előadások felett, ahol beszélgetni kellett a munkáról, válaszolva a zsűri kérdéseire.
A magyar és belorusz kezdeményezésből született megmérettetést jövőre, 15. alkalommal Ukrajnában rendezik meg. (Angeli Adrienn)