Problémás egri évjárat, áltokaji, "villányi vörös" szódaárban

Az Egri borvidéken az utóbbi esztendőkben egyetlen borhamisítási botrányra sem derült fény. Tarsoly József egri hegybíró szerint elmúlt már az az idő, amikor megérte citromsavból, cukorból, aromákból és különféle vegyszerekből úgynevezett "tablettás borokat" előállítani. - Olaszországból már nagyon olcsón, literenként száz forintért lehet lédig borokat behozni, így ebből kielégíthetik az alacsony kategóriás borokat fogyasztók igényeit - mondja a hegybíró.

Hozzátette: a magasan kvalifikált borok termelőinek elemi érdekük, hogy betartsák a borkészítési előírásokat, máskülönben az Országos Borminősítő Intézet (OBI) nem ad engedélyt az ital forgalmazására. Cukor helyett például megengedett a mustsűrítmény hozzáadása, s ezt az anyagot leginkább olasz, francia és spanyol borvidékekről szállítják a hazai pincészetekbe. Az egri hegybíró azt mondja: az utóbbi években alig tapasztaltak szabálytalanságot az itteni bortermelők között. Az OBI arra hívta fel a figyelmet, hogy a borcímkéken olykor megtévesztő adatok szerepelnek, például a bor nem abból az évjáratból származik, amelyet a címke jelöl.

A szabályozások szigorításának, valamint az érzékszervi bírálat alkalmazásának köszönhetően gyakorlatilag megszűnt a tokaji borokat érintő belföldi hamisítás - mondta Jarecsni János, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára, akitől megtudtuk: a legnagyobb problémát az ukrán hamisítások jelentik a tokaji borvidéknek. Jarecsni János szerint az ott készülő áltokajik mennyiségét a szakemberek még megbecsülni sem tudják, de akár a történelmi borvidéken készülő borok menynyiségét is meghaladhatják. Ráadásul éppen a legjelentősebbnek tartott orosz piacot zavarják az ukrán hamisítványok. Mivel Ukrajna nem tagja az Európai Uniónak, velük csakis tárgyalásos úton lehet rendezni az ügyet.

Az elmúlt másfél évtizedben a villányi hegyközség sztárborászai arattak a legrangosabb hazai és nemzetközi megméretéseken, s az itt termett cabernet, merlot és pinot noir palackjait gyakorta 6-10 ezer forintért kínálják. A villányi sztárnedűk hamisításával eddig senki nem próbálkozott - állítja a hegyközség termelőinek egyik legismertebb alakja, Gere Attila. Arra viszont van példa, hogy olcsó söntésekben ismeretlen eredetű, silány folyóborokat villányiként árusítanak, ám az ilyen esetekben a kocsmáros nem nevezi meg a bor termelőjét, fajtáját, évjáratát, dűlőjét - csak annyit ír ki: villányi vörös. Ezekben a kocsmákban egyébként két deci bor ugyanannyiba kerül, mint egy kisfröccs, amiből kitűnik, hogy a bort szódaárban mérik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.