Problémás egri évjárat, áltokaji, "villányi vörös" szódaárban
Hozzátette: a magasan kvalifikált borok termelőinek elemi érdekük, hogy betartsák a borkészítési előírásokat, máskülönben az Országos Borminősítő Intézet (OBI) nem ad engedélyt az ital forgalmazására. Cukor helyett például megengedett a mustsűrítmény hozzáadása, s ezt az anyagot leginkább olasz, francia és spanyol borvidékekről szállítják a hazai pincészetekbe. Az egri hegybíró azt mondja: az utóbbi években alig tapasztaltak szabálytalanságot az itteni bortermelők között. Az OBI arra hívta fel a figyelmet, hogy a borcímkéken olykor megtévesztő adatok szerepelnek, például a bor nem abból az évjáratból származik, amelyet a címke jelöl.
A szabályozások szigorításának, valamint az érzékszervi bírálat alkalmazásának köszönhetően gyakorlatilag megszűnt a tokaji borokat érintő belföldi hamisítás - mondta Jarecsni János, a Tokaji Borvidék Hegyközségi Tanácsának titkára, akitől megtudtuk: a legnagyobb problémát az ukrán hamisítások jelentik a tokaji borvidéknek. Jarecsni János szerint az ott készülő áltokajik mennyiségét a szakemberek még megbecsülni sem tudják, de akár a történelmi borvidéken készülő borok menynyiségét is meghaladhatják. Ráadásul éppen a legjelentősebbnek tartott orosz piacot zavarják az ukrán hamisítványok. Mivel Ukrajna nem tagja az Európai Uniónak, velük csakis tárgyalásos úton lehet rendezni az ügyet.
Az elmúlt másfél évtizedben a villányi hegyközség sztárborászai arattak a legrangosabb hazai és nemzetközi megméretéseken, s az itt termett cabernet, merlot és pinot noir palackjait gyakorta 6-10 ezer forintért kínálják. A villányi sztárnedűk hamisításával eddig senki nem próbálkozott - állítja a hegyközség termelőinek egyik legismertebb alakja, Gere Attila. Arra viszont van példa, hogy olcsó söntésekben ismeretlen eredetű, silány folyóborokat villányiként árusítanak, ám az ilyen esetekben a kocsmáros nem nevezi meg a bor termelőjét, fajtáját, évjáratát, dűlőjét - csak annyit ír ki: villányi vörös. Ezekben a kocsmákban egyébként két deci bor ugyanannyiba kerül, mint egy kisfröccs, amiből kitűnik, hogy a bort szódaárban mérik.