Gyermelyi papagájodúk kakadukkal
A közigazgatásilag Szomor-Felsőőrsön élő műbútorasztalos - amint meséli - a nagypapa hobbijának köszönhetően szerelmesedett bele a papagájokba. A nagypapa ugyanis - aki különben belgyógyász főorvos volt Pécsett, emellett Európában elismert postagalambásznak számított - díszmadarakat is tartott. Az unokából bútorasztalos lett, a papagájok iránti vonzalom azonban mostanáig elkísérte. Olyannyira, hogy a harminc példányból álló papagájsereglete körüli foglalatosság a legkedvesebb időtöltésének számít.
"Papagájosok" köreiben ez a szám nem számít soknak, Ferich Tibor azonban inkább arra törekszik, hogy ritka példányai legyenek. Közöttük a narancsbóbitás kakadupár a kedvence. Madarainak pedig olyan lakóhelyet teremtett, hogy nem lehet okuk panaszra: egy lakóháznak is becsületére váló komforttal, kültéri röpdékkel és beltéri fachokkal ellátott téglaépületben élnek. S mivel mindannyian a honi éghajlaton bújtak ki a tojásból, a trópusokról halvány emlékeik sincsenek, következésképpen imádnak kint üldögélni akkor is, ha hűvös az idő. Csak éjszakára vonulnak vissza fedett szálláshelyükre.
Ferich Tibor mindenesetre - éppen mert nagyon szereti a madarait - úgy gondolta, megpróbálja elkészíteni számukra a Nyugat-Európában látott faodúkat, amelyekben tartási és tenyésztési feltételeik a természethez közelibbek a nálunk megszokottnál. Maga kísérletezte ki több hónapos munkával, milyen géppel, milyen technikával a legcélszerűbb elkészíteni egy ilyen rönkodút. Nem volt könnyű, hiszen a hatvan-nyolcvan kiló körüli rönköt a maratás művelete közben folyamatosan forgatni kell.
Magyarországon Ferich Tibor az egyetlen, aki ezzel foglalkozik. Odúi iránt érdeklődnek a tenyésztők, kiállításokon, vásárokon a kiállított darabok köré gyűlnek - meséli.
Ferich Tibor bízik abban, hogy nem kell sok időnek eltelnie, amíg a díszmadarasokban tudatosul, amit nyugat-európai társaik már tapasztalatból tudnak: ezek a rönkodúk kiválóak a tartáshoz és a tenyésztéshez. Akik pedig madaraikat igazán ismerik, a "problémás kakaduk" számára készített, speciális odút is keresni fogják.
Milyen a problémás hím kakadu? Olyan - mint számomra most egy külön magyarázatból kiderült -, hogy ha az odúnak csak egy röpnyílása van, párzási időszakban képes úgy sarokba szorítani a társát, hogy hirtelen felindulásában meg is ölheti.
- Mire eljön az ősz - bizakodik az odúkészítő -, a tenyésztők addigra megismerik a rönkodúkat, s a január-februári tojások már ideális helyre kerülhetnek.
Addig pedig még nyugodtan kicsorbulhat egy-két láncfűrész.