Jól áll az arany kényszerzubbony

Magyarország továbbra is nagyon attraktív a befektetők számára - nyilatkozta lapunknak Greg O'Connor, az amerikai Eximbank környezetvédelemmel, üzletfejlesztéssel, illetve a közép- és a délkelet-európai térséggel, valamint Törökországgal foglalkozó igazgatója. A főleg a kis- és közepes vállalkozások exportjának finanszírozására létrehozott Eximbank részese az USA tárcaközi politikai országkockázat-értékelő rendszerének.

Ezen kívül az egyes üzletkötéseknél szokásos kereskedelmi hitelelemzéseket is készít. A térségbe irányuló amerikai exportból a bank mintegy egymilliárd dollárnyit támogat. Részvétele az egyes projektekben azt jelenti, hogy azokért az amerikai kormány hitelbiztosítási felelősséget vállal. Az üzletkötések értékének nincs alsó határa, és az Eximbank szívesen finanszírozná azt is, ha a Malév az amerikai Boeingtől venne repülőket. A konkrét tranzakciók közül kiemelte, hogy a Southwest Windpower nevű arizonai cég kis és közepes teljesítményű szélturbinákat exportál, amelyeket Magyarországon egy szélenergiával foglalkozó vállalkozás importál. Az első megrendelés még csak 400 dollárra szólt, azóta az összeg mögé több nulla került.

Magyarország vonzerejére O'Connor szerint továbbra is az a jellemző, hogy a General Electric, az Audi, a Ford vagy az IBM méretű vállalatok közvetlen befektetőkként vannak jelen. Hangsúlyozottan magánemberként úgy vélekedett, hogy a térség, benne Magyarországgal, jó irányban halad, valamennyi ország gyors ütemben sajátítja el, hogyan lehetnek sikeres szereplői a globális gazdaságnak. A Georgetown Egyetemen nemzetközi gazdaságtant is tanító O'Connor azt mondja, hogy a recept nem túlságosan bonyolult: nem szabad túl sok pénzt nyomtatni vagy túl sok hitelt felvenni, és nyitottnak kell maradni a közvetlen befektetések előtt. Ez a szakirodalomban "arany kényszerzubbonynak" nevezett feltételrendszer, amely szükséges, de önmagában még nem elégséges. Lényeges a jogállamiság, a banki finanszírozás elérhetősége, a hatékony állami szabályozás, a működőképes jelzáloghitel-rendszer vagy az emberi tartalék, amelyekben Magyarország továbbra is jól áll. Rendkívül fontosnak tartja az autópálya-program folytatását - az Egyesült Államok saját példája is azt mutatja, hogy a befektetők követik a közlekedési fejlesztéseket.

Az Eximbank tevékenységét illetően O'Connor azt mondta, az európai uniós tagsággal tovább nőtt az amerikai kis- és közepes vállalkozások hazánk iránti érdeklődése. A magyar és az amerikai Eximbanknak van közös törökországi vállalkozása, ami jelezheti a jövőben várható irányt. A kisebb országoknak is figyelniük kell a feltörekvő piacokra, mint például Kína, India, Brazília, Mexikó vagy Oroszország - adott tanácsot az Eximbank régiónkért felelős igazgatója, aki továbbra is bízik Magyarországban. Annál is inkább, mert a bank korábbi alelnöke, April Foley most az USA budapesti nagyköveteként segíti tevékenységüket.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.