Átcímkéz az angol Tesco
A BBC kedd este mutatta be azt a titokban készült dokumentumfilmet, amit a két áruházi dolgozónak álcázott operatőrük a legnagyobb ottani áruházakban, a Tescóban és a Sainsburysben forgatott. A filmben látható, ahogy a dolgozók meghamisítják a friss árukon feltüntetett szavatossági és eladhatósági határidőket, illetve a hűtésre vonatkozó adatokat, majd az árut eladják. Az áruházak menedzserei a profit utáni hajszában alapvető élelmiszer-higiéniai rendszabályokon spórolnak. A dolgozókkal ugyanazt a kést használtatják nyers és sült hús, illetve hal szeletelésére, ugyanazzal a nejlonnal borítják le estéről estére az el nem adott "friss" húst, súlyos baktériumfertőzést, vagy ételmérgezést kockáztatva.
"A Tesco annak alapján fog megítélni téged, hogy te menynyi pénzt tudsz csinálni" - kommentálta Audrey Brownnak, az egyik beépült riporternek a Tesco egyik menedzsere, miért "érdemes" hat nappal meghoszszabbítania egy tétel bárányhús fogyaszthatósági dátumát. A riporter utal rá: az áruházban olyan légkört teremtettek, hogy a dolgozók "nem engedhetik meg maguknak", hogy bármit kidobjanak. Hogy mi számít frissnek, azt az áruházi menedzserek gyakran szimplán szaglással döntötték el, és ha az áru nem volt büdös, arra utasították a dolgozót, hogy írja át rajta az eladhatósági, illetve fogyaszthatósági dátumokat. A riporter szerint a határidőket könnyedén módosíthatják a dolgozók, akik az állandó hamisítások miatt gyakran maguk sem voltak tisztában azzal, voltaképpen mi volt az áru eredeti szavatossági határideje. De azzal is trükköznek, hogy a lejárt szavatosságú maradékot, összevegyítették a valódi friss termékkel. A Sainsburysnél a takarékosság szellemében a dolgozók esténként ollóval vagdosták le a "friss hús" megbarnult szélét.
A beépített riporterek eljutottak a legnagyobb beszállítókhoz is. A brit Tesco egyik legnagyobb ottani készétel-szállítójánál az üzem padlója tocsogott a vizelettől és barnállott a fekáliától, amit a munkások a csizmájukon hordtak be. A Sainsbury-szállítónál ellenben lefilmeztek egy vödörnyi oszladozó, férgekkel elborított döglött csirkét, amit az áruház polcaira szánt élők között tároltak. A BBC-nél jelentkezett egy informátor (korábban mindkét lánc alkalmazottja), aki elmondta: főnökei rendszeresen arra utasították, hogy hazudjon a vevőknek az áru minőségéről és szavatosságáról. Az angol tévétársaság ezután szánta el magát a nyomozásra.
A Sainsburysnél a film nyomán vizsgálatot indítottak. A Tesco a BBC-nek küldött nyilatkozata szerint a film "mélységesen hamisan ábrázolja" a Tesco üzleti tevékenységét. "Nem kellene a fogyasztókkal azt elhitetni, hogy a film a láncnál rendszeresen előforduló hibákat leplez le" - áll a lánc válaszában, amelyben azt írják: "elégedettek vagyunk, mivel alaposan megvizsgáltuk az áruházat és beszállítóinkat, és a filmben ábrázolt esetek nem jellemzik azt a magas minőségi színvonalat amire törekszünk". Igaz, hozzátették: "elővigyázatosságból" átképzik a lefilmezett üzletben dolgozókat.