Oktatási csereprogram tinédzserkortól felnőttkorig
Már középiskolás korban is tanulhatnak külföldön a diákok: 2009-től pályázhatnak arra, hogy néhány hónapot egy másik uniós tagállam iskolájába járjanak. A következő tanévben az Európai Bizottság az Egész életen át tartó tanulás programjának Comenius alprogramja keretében egy kísérleti projektben már teszteli is az igényeket és a lehetőségeket.
Magyarországról 23 szerencsés diákot már ki is választottak olyan iskolákból, amelyek már korábban is részt vettek a Comenius-partnerségi programban. Ezek a diákok a következő tanévben három-hat hónapot tölthetnek el Ausztria, Belgium, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Németország, Olaszország vagy Portugália fogadó családjainál. A program a diákok számára fedezi majd a kiutazás költségeit, és hozzájárul a kinntartózkodás költségeihez.
Az elképzelések szerint minél korábban szerez egy diák külföldi tapasztalatokat, annál könnyebben kapcsolódik be a későbbiekben a felsőoktatási ösztöndíjprogramokba. Az Európai Uniónak pedig éppen az interkulturális tanulás elősegítése az egyik fő célkitűzése.
A különféle mobilitási programokat ezért az idén januártól egységbe foglalták, és Egész életen át tartó tanulás programjára keresztelték át. Tegnap ennek apropóján a munkaügyi és az oktatási tárca közös konferenciát rendezett Budapesten. A program - amely a 31 részt vevő ország számára 2007-2013 között csaknem hétmilliárd eurót biztosít - négy alfejezetből áll.
A Comenius alprogram a közoktatásban tanulókat, illetve pedagógusaikat célozza meg. Költségvetésének legalább 80 százalékát egyéni és csoportos mobilitási projektekre - vagyis a diákok csereutazásaira, illetve pedagógusaik külföldi szakmai továbbképzéseire - kell költeni. Az Erasmus program a felsőoktatásban tanulóknak és oktatóiknak szól, a költségvetés 80 százalékát itt is mobilitási programokra - többek között hallgatói külföldi ösztöndíjakra - kell fordítani.
A Leonardo da Vinci alprogram a szakképzés együttműködési projektje: a külföldi szakmai gyakorlatok, továbbképzések a költségvetés 60 százalékát teszik ki. A Grundtvig alprogram a felnőttképzés szereplőinek szól: a mobilitási kiadásoknak itt legalább a költségvetés 55 százalékát kell elérniük.