Pénzért megkerülhető a gyorsan növekvő várólista

Van műtét, amelynél 2010 tavaszára szól a legközelebbi időpont, olyan hoszszú a várólista, de a legegyszerűbb operációkra is legalább egy hónapot kell várni. Pénzzel viszont mind több helyen kiváltható a várakozás. Az OEP vizsgálatot indít.

Egy egyszerű visszérműtétért 100 ezer, sérvműtétért 300-350, epekő-eltávolításért 300 ezer, egy-egy komolyabb gerinc-helyreállító operációért akár négymillió forintot fizetve nem kell kivárni a sort. Az ország egyes intézményeiben már megvan a lehetőség, hogy várakozás nélkül ellássák a betegeket. (Már ha nem sürgős beavatkozásról van szó, mert azt mindenképpen azonnal végre kell hajtani.)

Az intézményvezetők szerint drámaian megnőtt az előjegyzési idő: Miskolcon egy epekőműtétre tavaly ilyenkor még egy héten belül sorra lehetett kerülni, ma legalább hathétnyi a várakozás. Sérvműtétnél két hétről három hónapra nőtt a türelmi idő. Az Országos Gerincgyógyászati Központban a csípőműtétre a korábbi fél helyett egy évet kell várni, de aki ma jelentkezik be egy stabilizációs gerincműtétre, 2010 második negyedévénél korábbi időpontra nem számíthat. Pécsett a halasztható érsebészeti műtétekre két hét helyett másfél hónap az előjegyzés.

A várólistát azonban meg lehet kerülni. Csak pénz kell hozzá. Miskolcon egy alvállalkozóval szerződtek, aki azokon az ágyakon, amelyeket nem fogadott be a biztosító, az intézmény orvosaival és műszereivel végzett ellátásokat értékesíti. Csiba Gábor, a kórház főigazgatója szerint a biztosítótól kapott ár két-két és félszeresét kérik a betegektől.

Pécsen azt tervezik, hogy nonprofit vállalkozást alakítanak, amely az előjegyzést vezető klinikától függetlenül veszi fel a fizetőképes betegeket. A városban a csontsűrűség-mérésnél vezették be ezt a módszert: ha valaki nem akar fél évet várni, egy vállalkozón keresztül kifizetheti a vizsgálatot.

Az egészségügyben ma bárki, bármilyen ellátást nyújthat az OEP finanszírozta szolgáltatásokon kívül is. Vagyis, ha az orvosok valahol úgy gondolják, hogy munkaidejükön kívül vizsgálatokat végeznek, vagy orvosi ellátást nyújtanak, ehhez pedig az intézménynek van szabad kapacitása, elegendő, ha létrehoznak erre egy külön vállalkozást, amely esetről esetre használati díjat fizet a műszerekért, állja a felhasznált anyagok árát, és elláthatják a fizetős betegeket. Ezenkívül fizikailag is el kell különíteni a fizető betegek számára fenntartott részleget.

A területileg az intézményhez tartozó betegeket kötelező ellátni, de ha marad szabad kapacitás, az értékesíthető, tudtuk meg Molnár Attilától, az OEP finanszírozási főosztályának helyettes vezetőjétől. Lényegesen több ágyra van ÁNTSZ-engedély, mint amennyit fizet a biztosító. Ezekhez el kell különíteni egy műtőt, teljes személyzetet, vagyis teljesen úgy kell működtetni, mint egy magánintézményt. Ha ez nem történik meg, a kórház legálisan nem vállalhat "magánbeteget", de ha a páciens úgy dönt, hogy lemond az OEP-finanszírozásról, s kifizeti az ellátását, legfeljebb egy célzott ellenőrzés vihet az eset nyomára. Molnár Attila szerint ugyanakkor a hosszú előjegyzés gyakran az intézmények "játéka".

A várólisták kialakulásának okait az OEP hamarosan vizsgálni fogja. Így például a feltűnően megugrott csípőprotézis-előjegyzésnél is megnézik: valóban indokolt-e annyi beavatkozást végezni, mint amennyit az intézmények vállalnak.

Az idõpont csak a pénzen múlik
Az idõpont csak a pénzen múlik
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.