Fideszes barátok
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Keller László képviselő és mindazok, akik ott voltak és tapsoltak Keller beszólása után a szocialisták hétfői frakcióülésén, néhány perc alatt elérték azt, amire az ellenzéknek vélhetően napokra, hetekre, sőt, hónapokra lett volna szüksége. Megbélyegezték, szocialista pártkatonává (pardon: rendőrré) süllyesztették a leendő országos főkapitányt, noha – feltéve, hogy hinni lehet a pártból és kormányából kiszivárgó híreknek – még azt sem tudják, ki lesz az.
Keller László a rendőri vezetők menesztése után, a frakció ülésen megkérdezte: – Ha most tiszta lappal indulhat a rendőrség, akkor miért van még a helyén Szabadfi Árpád országos rendőrfőkapitány-helyettes, a maga remek fideszes kapcsolataival. A szocialista frakció vastapssal reagált Keller szavaira. A miniszterelnök pedig – ahogy mondják – egy csak rá jellemző mosollyal annyit mondott: megértem a tapsot.
Amikor felívtam Kellert, és megkértem, fejtse ki bővebben, mi a kifogása Szabadfi remek fideszes kapcsolataival, egyáltalán, mit ért ezen, és honnan tud róla, hogy a főkapitány-helyettes kikkel barátkozik, hidegen kitért. Nyilvánosan ő nem nyilatkozott (és nem is fog) Szabadfi tábornokról, mondta, mivel pedig a frakcióülés nem nyilvános rendezvény, az ott elhangzottakat kommentálnia sem kell. Egyenes beszéd – vastapsot érdemel.
A baj csak az, hogy kiszivárgott a képviselő "beszólása", a kormányfő távolságtartónak is csak túlzással minősíthető válasza és a frakció vastapsa. Így együtt veszélyes üzenetet hordoznak. Azt, hogy aki a mi országlásunk idején magas hivatalba akar kerülni – vagy, ha már ott van, ott is akar maradni – jól nézze meg, kikkel barátkozik. Mert aki nem a mi kutyánk kölyke, nem marad hivatalban.
Nyilván, ha Keller akart volna, talál szakmai, vagy morális érveket is Szabadfi menesztése mellett, ha az a célja. A rendőrség pillanatnyi helyeztében ez nem lett volna nagy kunszt. De úgy tűnik, nem akart. Megelégedett azzal, hogy lefideszesezi. Most aztán a rendőrségen, az államigazgatásban és mindenütt, ahová egy kormánypárti képviselő szava (esetleg a keze is) elérhet, számolhatják a tisztviselők, hogy miből van nekik több: szocialista barátból, vagy fideszesből?
Eltűnődhetnek, hogy a nem nyilvánvaló esetekben hogyan kérdezzék meg gyermekkori pajtásaiktól, akikkel havonta egyszer leülnek sörözni, hogy melyik oldallal is szimpatizálnak? S vajon mit tesznek majd, ha kiderül, hogy kígyót melengettek a keblükön, s aki egykor írni-olvasni tanította őket, fideszes lett-e az évek során?
A szocialisták finoman szólva nem minden alap nélkül bírálták annak idején a Fidesz vezérkarát az ország szekértáborokra osztásáért, majd árnyékállam szervezéséért. Keller hétfői "beszólása" azonban azt sejteti, az ő soraikban is megvan a hajlandóság arra, hogy minden más szempontot félretéve, aszerint minősítsenek alkalmasnak vagy alkalmatlannak valakit egy poszt betöltésére, hogy kikkel barátkozik. Ez is lehet egy kiválasztási szempont. Kicsit kirekesztőnek tűnik, kicsit sérti talán a magánélet szentségét is, sokak demokráciába vetett hitét is talán, de úgy tűnik, van, ahol ez tapsot érdemel.