Folytatódnak a harcok a libanoni menekülttábor térségében
Már a hajnali órákban kiújult a lövöldözés az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal rokonszenvező palesztin szervezet harcosai és a libanoni kormányhadsereg katonái között.
Libanoni egészségügyi dolgozók felszólították a feleket a harcok szüneteltetésére, hogy kivihessék a tábor utcáiról az ott heverő ellátatlan sebesülteket, és eltávolíthassák a harcok halálos áldozatainak tetemeit.
Szemtanúk közlései szerint tüzérségi és harckocsilövedékek robbanásainak döreje hallik folyamatosan a 40 ezer embernek otthont adó tábor térségében.
A Fatah al-Iszlám 20 tagja, 32 katona és 27 civil vesztette eddig életét a vasárnap reggel kitört harcokban. Több mint 150 ember megsebesült, néhány tucat ház romba dőlt, ezrek menekültek el a táborban lévő otthonukból.
Fuád Szinjóra Nyugat-barát libanoni kormányfő hangsúlyozta hétfőn, hogy feltétlenül szükségesnek tartja a Fatah al-Iszlámmal való leszámolást. A múlt évben felbukkant szunnita fegyveres csoport a Nahr el-Barid táborban sáncolta el magát. "Harcosaink készek utolsó csepp vérükig küzdeni" - mondta kedden egy nyugati tudósítónak a szervezet szóvivője. "A hadsereg kezdte el a harcot, neki kell beszüntetnie is" - tette hozzá.
Három palesztin rakéta csapódott be Izrael területére
Három palesztin rakéta csapódott be kedd reggel Izrael területére a Gázai övezetből, a támadásban senki nem sérült meg - közölte egy izraeli katonai szóvivő. A rakéták a Negev-sivatag nyugati területén csapódtak be, s anyagi kárt sem okoztak. Nem sokkal a támadás után érkezett Ehud Olmert izraeli miniszterelnök Szderótba, a palesztin rakétatámadások egyik fő célpontjának számító dél-izraeli városba, ahol helyi vezetőkkel folytatott megbeszéléseket.
Az izraeli hadsereg lezárta a palesztin területeketAz izraeli hadsereg egy közelgő zsidó ünnepre való hivatkozással lezárta kedden a palesztin területeket. A hadsereg közleménye szerint palesztin szélsőségesek esetleges öngyilkos merényleteinek akarják elejét venni az intézkedéssel. A Gázai-övezetben és Ciszjordániában élő palesztinok a zárlat ideje alatt nem utazhatnak be Izrael területére. Sok palesztin dolgozik izraeli területen, ezért az ilyen zárlatok súlyos jövedelemkiesést okoznak számos palesztin családnak.
Az izraeli védelmi miniszter helyettese szerint Haníje palesztin kormányfő célponttá váltIzrael megölheti Iszmáil Haníjét, a Hamászhoz tartozó palesztin kormányfőt azoknak a megtorló akcióknak a keretében, amelyeket az iszlamista szervezet rakétatámadásaira adott válaszul hajt végre - közölte kedden az izraeli védelmi miniszter helyettese.
Arra a kérdésre, hogy Haníje rajta van-e az izraeli célpontok listáján, Efrájim Szneh úgy válaszolt az izraeli közszolgálati rádióban: nincs a Hamász vezetői és parancsnoki körében senki, akit ne fenyegetne csapás. Szneh felhívta a figyelmet arra, hogy a Hamász politikai szárnya jóváhagyja és megerősíti azokat, akik harcolni akarnak Izrael ellen. "Ha valaki azt hirdeti, hogy Izrael államot el kell pusztítani, akkor az lekerül a politikai palettáról és terroristának tekintendő" - szögezte le az izraeli védelmi miniszter helyettese.
Hasonló kijelentés már hétfőn is elhangzott izraeli vezető politikus szájából. Gideon Ezra környezetvédelmi miniszter szintén a közrádióban erősítette meg ezt az izraeli szándékot, emlékeztetve a hallgatókat: Haníje a rakétatámadások folytatását szorgalmazta vasárnapi nyilatkozatában.
Az egy hete tartó izraeli légi és tüzérségi csapásokban 27 palesztin halt meg.
(forrás: MTI)