Lebukott áfamaffia
A VPOP - miként arról hétfőn már beszámoltunk - tizenkét személy ellen indított nyomozást egy közel másfél éve folyó áfacsalási ügyben. Május 16-án egy időben 30 helyszínen tartott házkutatást a vámőrség bűnügyi szolgálata; raktárakban, irodákban, lakásokban. Több millió forintot, s jelentős mennyiségű, forgalomba hozatalra váró árut zároltak.
Bencze József vezérőrnagy, a VPOP rendészeti főigazgatója tegnapi rendkívüli sajtótájékoztatóján bejelentette: a vámőrség titkos nyomozásának eredményeképpen leplezték le a bűnszervezetet, amely legalább kétmilliárd forint forgalmi adót csalt; 2006. január elsejétől napjainkig bizonyíthatóan mintegy tízmilliárd forint értékű árut importált. A társaság a Távol-Keletről és az Egyesült Államokból jelentős mennyiségű számítástechnikai terméket (plazmatévéket, számítástechnikai alkatrészeket, tartozékokat) hozott az országba. A szállítmányokat Bécsben vámkezeltették azzal, hogy a későbbiekben Magyarországon kívánják kereskedelmi forgalomba hozni, ami egyet jelent azzal, hogy az importáfát is Magyarországon fizetik majd ki.
Áfafizetés helyett azonban fiktív magyar cégek nevében kibocsátott számlákkal igazolták az áru uniós eredetét, s úgy értékesítették, mintha megfizették volna a közterheket.
Jelentős mennyiségű számítástechnikai eszközt vásárolt a bűnszervezet Németországban és Hollandiában is. Az árukat áfamentesen vásárolták, a forgalmi adót azonban itthon ezek után sem fizették meg. A trükk ugyanaz volt, mint a távol-keleti áruk esetében: a bűnszervezet által alapított, s kizárólag az ő érdekeltségükbe tartozó tucatnyi fiktív vállalkozás kiállította a szükséges okmányokat, amelyek "igazolták" az áru uniós eredetét és adózott voltát.
A vámőrség nem kívánt részletekbe bocsátkozni arról, hogy miképpen bukkantak a bűnszervezet nyomára. A Népszabadság úgy tudja, a szervezet több nagy üzletlánc beszállítói között is megtalálható volt, s olyan olcsón adta a különféle termékeket, ami már szemet szúrt a konkurenciának.