Libanont újabb polgárháború fenyegeti
A libanoni hadsereg és a felfegyverzett palesztin csoportok közötti összecsapások vasárnap robbantak ki Tripoliban, s onnan terjedtek át Nar al-Baredra, a tizenkét, Libanonban lévő palesztin menekülttábor egyikére. Az első nap legalább 27 kormánykatona és 20 palesztin fegyveres, valamint tucatnyi civil esett el. A polgári áldozatok pontos számát nem lehet megállapítani. Számuk a hétfői öszszecsapások után tovább növekedhet, mert az észak-libanoni, 40 ezres lakosú tábornak vannak olyan részei, ahová a mentők még nem tudtak eljutni. A táborban az al-Kaidával kapcsolatba hozható Fatah al-Iszlám palesztin szervezet fegyveresei szálltak szembe a kormányerőkkel, amelyek kivülről, a tábor határain túlról támadták őket.
A palesztin táborok ugyanis egy arabközi megállapodás szerint külföldi területnek számítanak, ahová libanoni kormányerők nem tehetik be a lábukat. Az összecsapásokat az váltotta ki, hogy a Fatah al-Iszlam egyik akciócsoportja éppen bankot rabolt és a kormánycsapatok, az államrendőrség egységei közbeavatkoztak. Az iszlamisták ezt a szervezet egésze elleni támadásként fogták fel és egész Észak-Libanonban rátámadtak a sok helyütt mit sem sejtő libanoni kormánykatonákra.
A polgárháborúval fenyegető libanoni eseményeket növekvő aggodalommal figyeli Izrael is, s meggyőződése, hogy az ismételten kiújult harcok mögött Szíria áll. Az elmúlt öt napban a Hamasz tüzérei csaknem 150 rakétát lőttek ki izraeli területre. Az izraeli biztonsági kabinet a nem szűnő rakétatámadások miatt zöld jelzést adott a hadseregnek a Hamasz és az Iszlám Dzsihád aktivistái elleni gázai övezeti légi csapások kibővítésére, ám elvetette egyelőre egy nagyszabású földi hadművelet végrehajtását a palesztin területen. A rakétatámadások zömének elkövetőjeként e két iszlamista palesztin szervezet jelentkezett.
Egyes források szerint szélsőséges palesztin szervezetek kilátásba helyezték: megtorlásul az izraeli válaszcsapásokra, világszerte támadni fognak izraeli (vagy Izraellel szövetséges) objektumokat, szervezeteket, embereket.
A palesztin kormányszóvivő tegnap "globális tűzszünetet" ajánlott Izraelnek, azzal a feltétellel, hogy a palesztinoknak "joguk van az önvédelemre". Izraelben egyelőre tanulmányozzák, értelmezik a javaslatot, tanakodván, vajon abban benne foglaltatik a Gázai övezetből Izrael ellen indított rakétatámadások folytatása is.