Kétmilliárd forintos áfa-csalást derítettek fel a vámnyomozók
Hozzátette: 2007. május 16.-án a kora délutáni órákban titkos nyomozás eredményeként 30 helyszínen közel 160 vámnyomozó csapott le egy időben a bűnszervezet tagjaira. A bűnszervezet arra szakosodott, hogy az EU két tagállamából, Németországból, és Hollandiából illetve a távol-keletről és az USA-ból származó számítástechnikai alkatrészeket, valamint műszaki cikkeket hoznak be az Európai Unió területére.
Azt a látszatot keltették, mintha az általuk 2006-2007 évben 9,7 milliárd forint értékben forgalmazott termékeket belföldi eladótól vásárolták volna, így lényegében a bűnszervezet a bevételében meglévő 1,95 milliárd forint általános forgalmi adót (áfát) nem fizették meg. A bűncselekményben közreműködött 10 fiktív cég, amelyek számlát adtak a műszaki cikkekről, ám az áfát már nem fizették meg az áruk után.
Az akció során a bűnszervezet 12 tagját sikerült elfogni és előállítani. A kárbiztosítási intézkedések eredményeként jelenleg összesen 250 millió forintot sikerült lefoglalni, ami magába foglalta a náluk lévő 22 millió forint készpénzt, a bankszámláikon lévő 28 millió forintot, valamint 200 millió forint értékű árut. Ez az összeg a megtett intézkedések tükrében várhatóan növekedni fog.
A rendészeti főigazgató közölte: a Fővárosi Főügyészség indítványa alapján a Pesti Központi Kerületi Bíróság 5 főt előzetes letartóztatásba, 2 főt házi őrizetbe helyezett, míg 5 fő esetében lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el. Bencze József szerint a bűnszervezetben elkövetett adócsalás minősítés büntetési értéke 2-8 év szabadságvesztés, ám az halmazati büntetésként elérheti akár a 16 évet is.
A bűnszervezet ismertté vált egy tagja ellen elfogató parancsot adtak ki. Abdullah Mohamed 36 éves szír állampolgár, budapesti lakos biztosította a bűncselekmény-sorozat elkövetéséhez szükséges valutát és azt rendszeresen a banki átváltási ár alatt napi több tíz millió forint értékben váltotta, szökésben van. A főigazgató utalt arra, hogy a bűnszervezet feje ellen már 2004 előtt bűncselekmény gyanúja miatt nyomoztak, ám akkor elévülés miatt nem tudtak eljárást indítani.
Bencze József emlékeztetett arra, hogy a Vám- és Pénzügyőrség 2006. szeptember 15. óta - amikor jelentősen kibővült a vámhatóság nyomozati jogköre, az adó- és pénzügyi bűncselekmények vonatkozásában - 8 kiemelt ügyben indított saját felderítés alapján büntetőeljárást. Ezen ügyek összes elkövetési értéke a jelen adatok alapján mintegy 17 milliárd forint.
Az eljárások során biztosítási intézkedésként csaknem 1 milliárd forint értékben lefoglaltak le árut és zároltak bankszámlát. Ezen eljárásokban összesen 41 fő van előzetes letartóztatásban.
(MTI)