Az ügynökmúlttal vádolt alkotmánybíró perrel fenyegeti Ungváry Krisztiánt

Kiss László alkotmánybíró visszautasítja az ügynökvádakat és pert indít Ungváry Krisztián történésznek a legutóbbi Élet és Irodalomban (ÉS) közzétett cikke miatt.

"Kijelentem, hogy a cikkben írt ügynöki tevékenységnek minősített magatartást soha nem tanúsítottam, sem közvetlen, sem közvetett módon nem tartottam kapcsolatot a cikkben megjelölt állambiztonsági szolgálatnál dolgozókkal, azokat személyesen nem is ismertem" - áll az alkotmánybíró MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében. Az alkotmánybíró hangsúlyozta: a cikk állításával ellentétben nem a pécsi jogi kar párttitkára volt, hanem az egyetemi pártbizottság választott titkárhelyettesi funkcióját töltötte be.

Kiss Lászlót mélységesen felháborítja a cikknek az az állítása, amely szerint az állambiztonság a KISZ- és pártfunkcionáriusokat gyakorlatilag állambiztonsági feladatok végrehajtására, figyelésre és jelentések írására használta, említettek tevékenysége tehát teljes mértékben kimeríti az ügynöki munka fogalmát.

"E súlyos kijelentéseket emberi tisztességemet és becsületemet érintő megállapításoknak tartom" - áll az alkotmánybíró közleményében. Kiss László a leghatározottabban visszautasítja azt az állítást is, hogy "rendszeres és minden jel szerint kollegiális kapcsolatban volt az állambiztonsággal, sok esetben elébe menve elvárásainak". Kiss László a cikk valótlan állításai miatt helyreigazítást kért a hetilaptól, személyiségi jogi pert indít a kutató ellen, illetve mérlegeli, hogy rágalmazás miatt feljelentést tegyen-e.

Az Alkotmánybíróság arról tájékoztatta közleményben az MTI-t, hogy Kiss Lászlónak a cikkben megjelent állításokat cáfoló tájékoztatóját hétfőn meghallgatta és tudomásul vette, az ügyben hatáskörébe tartozó intézkedés megtételét nem látta szükségesnek.

Az Élet- és Irodalom 2007. május 18-i számában jelent meg Ungváry Krisztián: "Egy eljárás genezise: a Dialógus Pécsett" című írása. A történész a cikk megjelenésekor az MTI-nek úgy nyilatkozott: KISZ-titkárként Gyurcsány Ferenc is úgynevezett hivatalos kapcsolatnak számított, ő azonban nem működött együtt a titkosszolgálattal, úgy ahogy mások tették. A kutató szerint Gyurcsány Ferencnél "sokkal többet tett le a pártállam asztalára" Kiss László alkotmánybíró, Molnár László egyetemi tanár és Barabás Miklós, aki ma civil szervezetek képviselője Brüsszelben.

(MTI)

Ungváry Krisztián
Ungváry Krisztián
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.