"Globális fegyverszünetet" ajánlott Izraelnek a palesztin kormány
"Amellett, hogy továbbra is ragaszkodunk népünk törvényes önvédelemhez való jogához, ismét globális, egyidejű és kölcsönös fegyverszünetre teszünk ajánlatot" - közölte Musztafa Bargúti palesztin kormányszóvivő Rámalláhban tartott sajtótájékoztatóján. "A fegyverszünetnek valamennyi palesztin területre ki kell terjedni Ciszjordániában és a Gázai övezetben" - tette hozzá.
A palesztinok az elmúlt hetekben több alkalommal kezdeményezték kölcsönös fegyverszünet megkötését, ám Izrael nem reagált az ajánlatokra. Sőt a zsidó állam hétfőn a Hamász "lefejezésével" fenyegetőzött: Avi Dihter izraeli belbiztonsági miniszter kilátásba helyezte Háled Mesaalnak, az iszlamista palesztin mozgalom damaszkuszi emigrációban élő vezetőjének és Iszmáil Haníjének, a palesztin kormány Hamászhoz tartozó kormányfőjének likvidálását. Egy másik izraeli miniszter szerint a Hamász teljes vezetősége izraeli csapás célpontjává válhat, ha a Hamász fegyveresei továbbra is rakétákat lőnek ki Izrael déli területeire a Gázai övezetből.
Hétfőn az Iszlám Dzsihád militáns palesztin szervezet négy tagja halt meg egy izraeli légicsapásban a Dzsabalíja menekülttábor körzetében, az elmúlt öt napban pedig összesen már 36 palesztin vesztette életét izraeli légitámadásokban, amelyeket a zsidó állam a Gázai övezetből kiinduló palesztin rakétatámadásokra válaszul hajtott végre. Az izraeli biztonsági kabinet a nem szűnő rakétatámadások miatt vasárnap zöld jelzést adott a hadseregnek a Hamász és az Iszlám Dzsihád aktivistái elleni gázai övezeti légicsapások kibővítésére, ám egyelőre elvetette nagyszabású földi hadművelet végrehajtását a palesztin területen.
Egy fegyveres palesztin csoport felszólította hétfőn a diaszpórában élő palesztinokat, hogy támadjanak külföldön lévő izraeli érdekeltségekre, ha a Gázai övezetben folytatódnak az izraeli támadások. "Ha a cionista ellenség továbbra is célba veszi a békés civilek házait, felszólítunk valamennyi palesztint a diaszpórában, támadjon cionista érdekeltségekre, hogy megfékezze a népünk elleni cionista agressziót" - áll a Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatahhal kapcsolatban álló al-Aksza Mártírjainak Brigádjai által kiadott közleményben.
Mihail Kaminyin orosz külügyi szóvivő hétfőn bejelentette: Moszkva határozottan elítéli a palesztin területek ellen elkövetett "mértéktelen és aránytalan" izraeli légicsapásokat, amelyeknek polgári lakosok válnak áldozataivá, ugyanakkor bírálatát fejezte ki az Izrael elleni palesztin rakétatámadásokkal kapcsolatban is. "Az események azt jelzik, hogy erővel történő nyomásgyakorlás a palesztinokra nem képes szavatolni az izraeli lakosság biztonságát" - szögezte le Kaminyin, aki szerint az izraeli és a palesztin vezetőknek mindent meg kell tenni a válság kiszélesedése ellen.
A szaúdi kormány közleményben elítélte, és a palesztinok elleni "agressziónak" nevezte az izraeli légierő akcióit a Gázai övezetben, és nemzetközi beavatkozást szorgalmazott a légicsapások beszüntetése érdekében - jelentette a SPA hivatalos szaúdi hírügynökség.
Az Egyesült Államok viszont védelmébe vette Izrael megtorló intézkedéseit, és "sajnálatosnak" nevezte, hogy a légitámadások halálos áldozatokat is követeltek. "Izrael nehéz helyzetben van a Gázai övezetből kiinduló folyamatos rakétatámadások miatt. Joguk van megvédeni magukat" - nyilatkozta Sean McCormack amerikai külügyi szóvivő, hozzátéve, hogy Washington arra kéri a zsidó államot, hogy műveletei során ne okozzon indokolatlan károkat a palesztin infrastruktúrában.
Rövid tűzszünet után folytatódtak a harcok Nahr el-Barid libanoni menekülttáborbanRövid tűzszünet állt be hétfőn a libanoni hadsereg és egy palesztin fegyveres szervezet között egy libanoni palesztin menekülttáborban zajló összecsapásokban, hogy a segélyszervezetek elszállíthassák a sebesült civileket a harcok helyszínéről - közölte a palesztin Vörös Félhold egyik illetékese. A harcok vasárnap óta 70 halálos áldozatot követeltek.
Palesztin és libanoni források szerint a fegyverszünetről palesztin illetékesek és Fuád Szinjóra libanoni miniszterelnök között született megegyezés bejrúti tárgyalásokon.
A humanitárius forrás szerint 18 sebesült civilt szállítottak el, amíg tartott a fegyvernyugvás.
Nem sokkal később ismét kiújultak a harcok. Helyszíni tudósítások szerint ezután a menekülttábor felett ismeretlen eredetű fekete füst kezdett terjengeni.
Az al-Kaida nemzetközi terrorista szervezettel kapcsolatban állónak tartott Fatah al-Iszlám szervezet és a libanoni hadsereg közötti összecsapások vasárnap robbantak ki Tripoliban, s onnan terjedtek át a közeli 40 ezer lakosú Nahr el-Barid menekülttáborra.
Az 1975-1990 között lezajlott libanoni polgárháború óta a vasárnapiak voltak a legvéresebb összecsapások az ország területén belüli erők között.
Libanoni biztonsági források szerint vasárnap mintegy ötven, hétfőn pedig további húsz halálos áldozatot követeltek a harcok. A mintegy hetven halottból 27-en voltak a katonák, és - korábbi jelentések alapján - legkevesebb 15 a palesztin fegyveresek, valamint legkevesebb 18 a civil áldozatok száma.
A libanoni hadsereg harckocsikat, csapatszállító páncélosokat és tüzérséget vonultatott fel a Fatah al-Iszlám fegyvereseivel szemben, akik aknavetőkkel válaszolnak. Hétfőn már korábban is füstcsóvák szálltak fel a menekülttáborból a harckocsilövedékek becsapódása nyomán.
A csoport hétfőn azzal fenyegetőzött, hogy Tripolira is kiterjeszti támadásait, ha a hadsereg továbbra is támadja Nahr el-Badr-i állásaikat. Egy szóvivőjük telefonon nyilatkozva azt mondta: "a hadsereg vaktában lövöldöz", "a helyzet elviselhetetlen a civilek számára".
A Fatah al-Iszlám a múlt ősszel kezdett fegyveresek kiképzésébe Nahr el-Baridban, katonai berkekben úgy vélik, mintegy 150 fegyveressel rendelkezik ott. Politikai források szerint a libanoni hadsereg tartózkodik attól, hogy a fegyvereseket a tábor területén belül is üldözze. Egy 1969-ben kötött összarab megállapodás kitiltja ugyanis a libanoni hadsereget az ország 12 menekülttáborából. A tucatnyi libanoni palesztin menekülttáborban mintegy 350 ezer ember él.
A Mahmúd Abbász palesztin elnök vezette Fatah mozgalom hétfőn elítélte a Fatah al-Iszlámot, és hangsúlyozta, hogy szervezetének semmi köze a hasonló nevű fegyveres csoporthoz, a Palesztinai Felszabadítási Szervezet (PFSZ) pedig felajánlotta segítségét a libanoni hadseregnek a csoport felszámolásához.(forrás: MTI)