A herendiek inkognitóban veszik a hamisítványokat
- A herendi porcelánt jószerével a cég létrehozása óta hamisítják, és feltehetőleg a jövőben is megpróbálkoznak vele, mivel egy luxuscikkről van szó - mondja Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója. A napokban kipattant hamisítási botrány az eddigi legnagyobb. A rendőrség egyéves nyomozás után csapott le a bűnszervezetre, amelynek 29 gyanúsított tagja közül nyolcat előzetes letartóztatásba helyeztek, öten házi őrizetbe kerültek, a többiek szabadlábon védekezhetnek. Budapesten két hamisítóműhelyre bukkantak, és egy teherautónyi hamis herendit foglaltak le - közölte lapunkkal Dániel-Tóth Zoltán rendőrségi szóvivő.
A manufaktúra vezérigazgatója szerint most azért sikerült az egész bűnszervezetet lebuktatni, mivel a rendőrség türelmesebb volt, mint korábban, és a hamisítók most először próbálták a világhálón értékesíteni a porcelánokat. A porcelánmanufaktúra 2005 óta figyeli rendszeresen a hazai és a külföldi aukciós weboldalakat, így bukkantak rá egy floridai gyűjtő segítségével az eBayen hirdetett hamis herendikre. A cég igyekezett minél több hamis porcelánt megvásárolni bizonyítéknak. Egyébként évtizedes gyakorlat, hogy a manufaktúra emberei inkognitóban járják a piacokat, és felvásárolják a hamisított herendiket.
Míg korábban a leggyakrabban az úgynevezett herendi fehérporcelánt festették be a hamisítók, addig a most előkerült hamisítványok silány minőségű alapanyagból készültek - mondja Simon Attila. A módszer azért változott, mert a cég 15 évvel ezelőtt leállt a minta nélküli fehérporcelánok értékesítésével, és mára elfogyott a piacról a "hamisítási alapanyag". Ugyanakkor - a korábbi esetekhez hasonlóan - a mostani ügyben is felbukkantak a porcelánmanufaktúra jelenlegi vagy egykori dolgozói, akik a szükséges sablonokat és festékeket lopták ki az üzemből. A hat gyanúsított dolgozó ellen fegyelmi eljárást kezdeményezett a cég, kettejüket rendkívüli felmondással elbocsátották.
A vezérigazgató szerint azonban nem segít a bűnözőknek, ha aktív vagy a cégtől kilépett porcelánfestőkkel szövetkeznek. Az üzemen kívül ugyanis képtelenség megközelíteni azt a színvonalat, amit a gyáron belül a szigorú és ellenőrizett gyártási folyamat mellett produkálnak. Évente több százmillió forint értékű porcelánt törnek össze a minőségvédelem érdekében.
A porcelánmanufaktúra egy számkódrendszer használatával is nehezíteni a hamisítást. A kódok arra utalnak, hogy az adott terméket mikor, ki, milyen formára és mintával festette. A kódokat a cég valamennyi márkakereskedője ismeri, így segítséget nyújthatnak a termékek eredetiségének megállapításánál.