Michael Moore új filmje az egészségügyről szól

Michael Moore Oscar-díjas filmrendező ismét fel akarja rázni Amerikát; a hétvégén Cannes-ban bemutatott legújabb dokumentumfilmjében, a Sickóban arról rántja le a leplet, hogy a jelenlegi amerikai egészségügyi rendszert a nyereségvágy működteti.

A Sicko - ami az amerikai angolban a beteg (sick) szlenges alakja, gyakran elmebeteget jelent - azt a kérdést feszegeti, hogy miért nincs a világ egyik leggazdagabb országában, a 300 millió lakosú Egyesült Államokban 50 millió embernek egészségbiztosítása, és hogyan lehetséges az, hogy sokan a biztosítottak közül sem jutnak hozzá a megfelelő kezeléshez? - számolt be az Amerika Hangja rádió vasárnap.

"Nagyon remélem, hogy ezúttal eljut a film üzenete az emberekhez, mert nem akarom, hogy újabb tíz vagy húsz év teljen el az általános egészségbiztosítás megteremtése nélkül Amerikában" - mondta a Hollywood fenegyerekének tekintett, a republikánus Bush-kormánnyal szembeni ellenszenvéről ismert híres rendező.

Michael Moore legutóbbi filmjében, a 2004-ben készült Fahrenheit 9/11-ben George W. Bush elnököt és különösen a 2001. szeptember 11-i terrormerényletekre való reagálását támadta. A film elnyerte az Arany Pálma-díjat a Cannes-i Filmfesztiválon; minden idők legnagyobb bevételű dokumentumfilmje volt, a mindössze 6 millió dolláros költséggel készült film 119 millió dollárnyi bevételt hozott.

Moore új műve forgatásakor Kubába is ellátogatott, hogy megmutassa, a New York-i Világkereskedelmi Központ összeomlott ikertornyainak helyszínén, a romok eltakarításakor megbetegedett munkások a kommunista államban megkaphatják azt az ellátást, amelyhez otthon nem jutnak hozzá.

A rendező néhány napja azt állította, hogy a Fehér Ház politikai okokból támadást indított ellene. Állítólag filmjének egy kópiáját is biztonságba helyezte arra az esetre, ha azt a hatóságok le akarták volna foglalni. A héten vált ismertté, hogy az amerikai pénzügyminisztérium vizsgálatot indított ellene arra hivatkozva, hogy megsértette a Kubával szembeni amerikai embargót, a szükséges utazási engedély nélkül látogatott el a szigetországba.

Moore - aki szerint "a Bush-kormány öt és fél éve rá se hederít 9/11 hőseire" - a Time című amerikai magazin legfrissebb számában úgy nyilatkozott: az olajipar és az egészségügyből élő pénzhajhász vállalatok "megvásárolták" a washingtoni kongresszust és a Fehér Házat, ez a két iparág rendelkezik a legtöbb pénzzel és befolyással. Az egészségügyi cégek tudják, merről fúj a szél, most arra törekednek, hogy az átfogó egészségbiztosítás majdani bevezetését úgy vezényeljék le, hogy abból a legtöbbet profitálhassanak.

A filmes a Time-nak elmondta: nem a Castro-rendszert élteti, hanem fel akarja rázni Amerikát rámutatva, hogy az Egyesült Államokban is meg lehet csinálni azt, amit Kubában, ahol magasabb a várható élettartam.

"Gyerünk már, mi vagyunk az Egyesült Államok, ha ők meg tudják csinálni, akkor mi is képesek vagyunk rá!" - mondta.

Moore kijelentette, filmjeiben minden egyes tény igaz. A Fahrenheit 9/11 esetében 10 ezer dollár jutalmat ajánlott fel annak, aki akárcsak egyetlen hamis tényadatot talál filmjében.

Még senkinek nem kellett fizetnie.

A konzervatív The Wall Street Journal című amerikai lap igy kommentálta Moore új alkotását: a rendező ezúttal is arra számít, hogy érzelmeket felkavaró filmet készített, és a Sicko körül ugyanolyan nagy lesz a felhajtás, mint a Fahrenheit 9/11 bemutatása után. Az újság szerint Moore úgy dolgozik, hogy mindig olyan témát szemel ki, amely élesen megosztja a társadalmat.

A lap idézte Harvey Weinstein producert, a Sicko marketing kampányának irányítóját, aki szerint Moore nem balra vagy jobbra politizál, az a célja, hogy mindkét nagy pártot ráébressze, lépni kell az ügyben.

Debbie Melnyk és Rick Caine neves kanadai dokumentumfilmesek támadták a lapban Moore-t, aki szerintünk játékfilmes, szórakoztató eszközökkel hat a közönségre.

(MTI)

 

Michael Moore
Michael Moore
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.