Az RMDSZ a vesztesek közé manőverezte magát - NOL-Comment

A romániai magyarok először szavaztak tömegesen az RMDSZ álláspontja ellen; Basescu megerősödött; ellenzéke – az államfő demokrata pártja kivételével az összes párt - meggyengült; az oligarchák között folytatódik a hatalmi harc, ahelyett, hogy végre Románia valódi problémáival foglalkozna az uralkodó osztály.


Ez a gyorsmérlege a szombati román népszavazásnak, amely érvénytelenítette a parlament korábbi határozatát, így Traian Basescu államfő megtartja (a felfüggesztés után visszakapja) köztársasági elnöki tisztségét.

Az oligarchák és a korrupció elleni harc bajnokaként tetszelgő Basescu folytathatja törekvését a nagyobb elnöki hatalomra, a választójog reformjára, és általában arra, hogy a többi érdekcsoport fölé emelkedjen, azaz az övé legyen a legbefolyásosabb üzleti-hatalmi klán. A többiek nyilván „antidemokratikusnak” érzik mindezt, ám ezzel hiába érveltek a népnek.

A román pártokon belül és közöttük most komoly átrendeződés várható. Akik Basescu leváltására tettek, most vagy belenyugszanak a vereségbe, vagy úgy tesznek, mintha nem is vesztettek volna, vagy felajánlkoznak az államfő támogatójának. A liberálisok után e megfontolások mentén szakadhatnak a konzervatívok és a szociáldemokraták is, hogy aztán újabb alkukban eldőljön: megmarad vagy felbomlik Tariceanu liberális kormányfő és Markó Béla magyar pártjának koalíciója, amely kisebbségben kormányoz (az elvben ellenzéki szocdemek külső támogatásával).

Basescu demokrata pártja, amelyet Tariceanu és Markó kiszorított a kormányból, most diadalmasan visszatérhet: ha akar. De az is lehet, hogy előbb kivárja, hogy a vesztesek még jobban egymásnak essenek.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség is egyértelműen a vesztesek közé manőverezte magát. Az RMDSZ eleinte semleges maradt Basescu és a román pártok harcában, aztán kétértelmű „az államfőt leváltani nem kell félnetek” álláspontra helyezkedett, de végül felsorakozott a Basescu elleni egységfrontba. Több RMDSZ-politikus már ekkor bírálta Markónak ez utóbbi lépését.

Megfigyelők feltételezése szerint az RMDSZ , amely legutóbb „elárulta” a szocdemeket és az akkor még együttműködő Basescu-Tariceanu kalícióhoz állt át, most azt jelezte a szocdem pártnak, hogy kész neki is nagy szívességeket tenni, miközben, ugye, együtt marad Tariceanuval. Az RMDSZ-t általában jellemző hintapolitikát eddig követték a magyar szavazók – de most nem. Ez alaposan meggyengíti a RMDSZ-t és elnökét, ráadásul a Szász Jenő-féle, anti-RMDSZ triumfálhat: ő mindig Basescura tett, még akkor is, amikor a román elnök többször és durván lesöpörte az asztalról a székelyföldi autonómia tervét.

Mégis megtörténhet, hogy sokat bírált Markó húzása egyelőre helyesnek bizonyul: amíg a szocdemek fenntartják Tariceanu kisebbségi kormányát, addig az RMDSZ kormányon marad. Ha viszont előrehozott választások lesznek, akkor Markó egész belpolitika stratégiája bukhat.

Ami viszont a lényeget illeti, tényleg nem ártana, ha Romániában valaki eséllyel lépne fel a korrupció és az oligarchák ellen. A fölösleges népszavazási cirkusz után azonban ez az esély nem nőtt, talán még az eddiginél is kisebb lett.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.