Módosítanák a Btk-t, hogy jobban lehessen büntetni a rendőröket
Petrétei József ezt pénteken jelentette be egy rendkívüli sajtótájékoztatón, miután megbeszélést folytatott hivatalában Szabadfi Árpád országos rendőrfőkapitány-helyettessel, Dobozi Józseffel, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnokával és Frankberger Ferenccel, a Rendvédelmi Szervek Védelmi Szolgálatának (RSZVSZ) vezetőjével.
A miniszter elmondta: azért kérette hivatalába a vezetőket, hogy áttekintsék a meghozandó intézkedéseket, ezekről hétfő délre intézkedési tervet kér.
"Mélységesen felháborít és tűrhetetlennek tartom, hogy a rendőrség állományába tartozó személyek olyan bűncselekményeket, visszaéléseket követnek el, amelyek a rendőrségbe vetett közbizalmat ássák alá" - mondta.
"Nem lehet szó a mundér becsületéről, nem lehet szó az ügyek eltussolásáról" - mondta.
Megjegyezte: fontos, hogy a jövőre nézve olyan intézkedések szülessenek, amelyek megakadályozzák, hogy egyenruhások ilyen cselekményeket követhessenek el.
Hozzátette: a rendőri munkára alkalmatlanok kiszűrésére két módszer alkalmas: a pályaalkalmassági vizsgálat - így a pszichikai alkalmasság - szigorítása, illetve a hatékony ellenőrzési rendszer. Mint mondta, erre vár konkrét javaslatokat hétfő délig. Hozzátette: Szabadfi Árpád már jelezte, hogy az ellenőrzés hatékonyságának javítása érdekében visszaállítják a 2004-ben megszüntetett ellenőrzési főosztályt.
Arra a kérdésre, hogy ezek szerint nem megfelelő a pályaalkalmassági vizsgálat, a miniszter azt válaszolta: "ha ilyen jellegű problémák merülnek fel, akkor legalábbis meg kell vizsgálni".
A miniszter kitért arra, hogy az egyenruhások által elkövetett bűncselekmények felderítésében a rendőrségnek fontos szerepe volt: az Autópálya-rendőrség 13 tagjának lebuktatásán az RSZVSZ féléven keresztül dolgozott, az erőszakos bűncselekménnyel kapcsolatban a közvetlen rendőri vezetők mindent megtettek a nyomozás segítése érdekében.
A miniszter hangsúlyozta: a rendőrség becsülettel dolgozó állománya mély felháborodással fogadta a híreket, "az ilyen cselekményt elkövetőit a testület kiveti magából".
"Nincs a rendőrség soraiban olyanoknak helye, akik visszaélnek szolgálati viszonyukkal, beosztásukkal" - mondta. Hozzátette: a vizsgálatnak ki kell derítenie azt is, vannak-e az ügynek felelősei a rendőri vezetők körében.
Arra a kérdésre, felajánlotta-e lemondását, kijelentette: "a személyemet érintő kérdéssel kapcsolatos döntés a miniszterelnök kompetenciájába tartozik", ahogyan a Belügyminisztérium visszaállításával kapcsolatos szervezeti kérdés is. Kérdésre válaszolva hozzátette: eddig egyetlen rendőri vezető sem ajánlotta fel lemondását az ügy miatt.
Mint mondta, azt gondolja, hogy a határőrség és a rendőrség integrációja kapcsán lehet visszatérni a személyi kérdésekre.
Hozzátette: ezt a cselekményt nem lehet politikai hisztériakeltésre felhasználni, nagyon fontosnak tartom, hogy mielőbb sor kerüljön a rendőrség és a határőrség integrációjára. Mint mondta, aki erre nemet mond, az nemet mond a független panasztestület felállítására, az ország schengeni csatlakozására is.
A Fidesz felvetésére, hogy a Rebisz felállítása rossz döntés volt, emlékeztetett rá: a határőrség és rendőrség integrációja során - az elképzelések szerint - a Rebisz Autópálya-rendőrsége átkerülne a közlekedésbiztonsági szolgálati ághoz, többi része pedig Készenléti Rendőrségként működne tovább.
A miniszter elmondta, hogy Szabadfi Árpád tájékoztatta arról, mit kíván tenni annak érdekében, hogy a lakosság tudja, az intézkedő rendőrnek hogyan kell fellépnie, mihez van joga, mit tehet.
(MTI)