Elbizonytalanodó elemzők, gyengülő forint

A vártnál kedvezőbb GDP-adat, az értelmezési vitával kísért béralakulás, az erős forint és a vélhetően tetőzött infláció öszszefüggéseinek elemzése nyomán dönt majd hétfőn a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa a kamatról.

A piaci szakértők most kissé bizonytalanabbak annak megítélésében, vajon csökkenti-e a kamatot a jegybank. Eddig a többség úgy vélte, hogy májusban bizonyosan 7,75 százalékra ereszkedik le a jelenleg nyolcszázalékos kamat. A jegybank hétfőn teszi közzé az új inflációs jelentést. Elemzők szerint a tanulmány ad majd bővebb magyarázatot a kamatok lazítására.

- A tagok érvelhetnek a kamat tartása mellett, mert a gazdaság a vártnál gyorsabban nő - vélhetően az erősebb export és az élénkebb fogyasztás miatt, s a bérkiáramlás is inflációs veszélyeket hordoz magában. A csökkentés mellett szól, hogy a negyedik negyedévhez képest szerényebb a bérkiáramlás, s a költségvetési megszorítás is erőteljesebb, így a keresleti hatás semleges - mondja Barcza György, a K&H elemzője.

- Ha az MNB most nem lép, akkor akár hónapokat várhat, mire az infláció üteme érdemben visszaesik, s egyértelművé tesz egy ilyen döntést - véli Lányi Bence, a Raiffeisen szakértője, aki kicsivel nagyobb esélyt lát a kamat hétfői lefaragására.

A piac erre az évre összesen egy százalékpontos metszésre számít. A monetáris tanács legutóbbi ülésén a többség azzal érvelt a tartás mellett, hogy a hónapok óta tartó magas bérinfláció tükrözheti a gazdaság kifehéredését, de az inflációs várakozások emelkedését is. Ezért óvatos és kiváró kamatpolitika indokolt.

A londoni elemzőket is elbizonytalanították a béradatok, s a vélemények megoszlottak a kamatkilátásokról. A Barclays Capital szerint a bérek mellett rövid távú inflációs veszély például az élelmiszerárak alakulása is. Michal Dybula, a BNP Paribas közgazdásza az MTI-nek azt mondta: az MNB az utóbbi időben erősen koncentrál a bérfejleményekre, ami arra utal, hogy késhet a kamatcsökkentés kezdete, s az egész évi csökkentés esetleg csak fél vagy háromnegyed százalékpont lesz. A Goldman Sachs kiállt a hétfői negyed százalékpontos enyhítésre vonatkozó becslése mellett, tekintve a legfrissebb, kedvező inflációs számokat. A Dresdner Bank londoni befektetési részlege viszont azt várja: a jegybank hétfőn még nem csökkent kamatot, és júniusra, sőt esetleg júliusra halasztja az enyhítés kezdetét.

A magyar valuta egyébként gyengült tegnap, elsősorban globális hatásra. A kedvező amerikai foglalkozatási adat erősítette a dollárt az euróval és a jennel szemben, a forint viszont ezzel párhuzamosan veszített értékéből. Az eurót tegnap délután 250,30 forinton jegyezték, az árfolyam utoljára március közepén állt ezen a szinten.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.