"Gyurcsány nem lépte át az együttműködés és besúgás határát"
"A magyarországi ügynökbotrányok elfedik azt a tényt, hogy a legtöbb besúgás a Kádár-rendszerben nem az ügynökök, hanem az alkalmi, a társadalmi és a hivatalos kapcsolatok részéről érkezett." Ennek jegyében próbálja föltárni az Élet és Irodalom ma megjelenő számában Ungváry Krisztián történész mindazt, ami Pécsett a Dialógus-csoport ellehetetlenítése kapcsán történt a nyolcvanas évek elején. Külön foglalkozik a történetnek Gyurcsány Ferencet és más, jelenlegi közéleti szereplőket is érintő szálával.
Ungváry fölidézi, hogy a Dialógus nyugat-európai békemozgalmakhoz csatlakozva nyíltan akart fellépni az atomrakéták európai állomásoztatása ellen. Ez elvileg akár vállalható is lett volna a rendszer számára, gyakorlatilag és nem bevallottan azonban szovjet atomrakéták is voltak az országban, és egyébként sem voltak kívánatosak az alternatív szerveződések. Ezért a Dialógus ellehetetlenítését rendelték el.
Ungváry ír arról, hogy az ügy idején a pécsi egyetemen KISZ-titkár Gyurcsány Ferenc már első találkozásuk alkalmával megmondta az ügy "lerendezésével" megbízott elhárítótisztnek, hogy nem hajlandó neki rendszeres hangulatjelentéseket adni. Tevékenysége jórészt abban merült ki, hogy utasítás alapján a faliújságra kirakott Dialógus-plakátokat levette. Ungváry hozzáteszi: elsősorban Molnár László és dr. Kiss László (jelenlegi alkotmánybíró) állt rendszeres és kollegiális kapcsolatban az állambiztonsággal.
Gyurcsánynak a "2007-ben megjelent Szembenézés című írása, valamint az MSZP legutóbbi kongresszusán elmondott, a Kádár-rendszerrel szemben minden addiginál önkritikusabb beszéde arra utal, hogy érzi: a Dialógus-történetben ő is felelős." "... A meghurcolást szenvedett Dialógus-tagok és a mai ellenzék hajlamos a BM lelkes kiszolgálóját láttatni Gyurcsányban. (...) Aki azonban tudta, hogy hol van a határ a besúgás és az együttműködés között, és ezt a határt más KISZ-vezetőkkel ellentétben nem lépte át. Kiss Lászlóval és Molnár Lászlóval szemben ő legalább annyit megtett, hogy a nyilvánosság előtt, még ha általánosságban is, de saját felelősségét is megemlítette" - írja Ungváry Krisztián.