Megduplázták a parlagfűbírságot
A grémium négyszázmillió forintot fordíthat a közérdekű védekezésre, a közmunkaprogramokra, az önkormányzatoknak és civil szervezeteknek kiírt pályázatokra pedig 420,6 millió forint áll rendelkezésre. Közmunkaprogramokat írtak ki a Velencei-tó, a Tisza-tó, a balatoni kistelepülések és a nagyobb önkormányzatok számára. Eszközpályázatot hirdettek az ezer lakosnál kisebb önkormányzatoknak, amelyre 1425-en jelentkeztek - 356 település nyert támogatást.
Péterfia Éva, a testület elnöke elmondta, hogy mindent egybevetve az említett összegnél jóval több pénz jut a parlagfű-mentesítésre: az egyes tárcák forrásait összeadva csaknem négymilliárd forint. Ez a forrás évek óta nagyjából ugyanennyi - tette hozzá.
A parlagfűfertőzés megakadályozása azonban nem az állam, hanem a tulajdonosok feladata. Az állam feladata abból áll, hogy a saját tulajdonát mentesítse, és hogy elérje: az állampolgárok tanúsítsanak jogkövető magatartást - tette hozzá.
Beszámolt arról, hogy az idén nagy erőkkel, az eddigieknél szigorúbban ellenőrzik az állami és önkormányzati területeket, a mezőgazdasági területeken jobban odafigyelnek a hangatarlók parlagfű-mentesítésére. Az újdonságok között említette a Parlagfűmentes ház, Parlagfűmentes település elnevezésű akció országos szintre történő kiterjesztését, amelyre eddig 350 település jelentkezett. Elhangzott, hogy tavaly 8 ezer kényszerkaszálást rendeltek el, és 250 millió forint bírságot szabtak ki.
Magyarországon majdnem 2,5 millióan szenvednek allergiás megbetegedésekben. A parlagfű a gyomnövények közül a legelterjedtebb, nagyjából 5 millió hektáron fordul elő, 700 ezer hektár pedig erősen fertőzött.