Ez spanyol, az spanyol

Eddig egy csapat volt, amely két egymást követő évben el tudta hódítani az UEFA Kupát: a Real Madrid. A királyi gárda 1985-ben és 1986-ban duplázott; elsőre, mint tudjuk, a Videotont múlta felül a döntőben (Fehérváron 3-0 "oda", Madridban 1-0 "ide"). Ma már fölösleges azon siránkozni, hogy hol az a magyar finalista, a futballról beszélve helyesebb azzal foglalkozni: sikerül-e most a címvédő Sevillának ugyanaz, amit a Madrid véghezvitt huszonegy-huszonkét évvel ezelőtt.

Ezt nem tudni, csak annyi bizonyos: a rivális ismerős lesz, hiszen a glasgow-i Hampden Park másik vendége az Espanyol. A vetélytársak legutóbb két és fél hete találkoztak a spanyol bajnokságban, s bár akkor a Sevilla győzött 3-1-re, ez semmit nem mond a ma esti döntőre nézve, elvégre a skót fővárosban nincs pályaelőny. Lett volna 1960-ban, amikor a BEK elődöntőinek egyikét a Rangers meg az Eintracht vívta, ám a frankfurtiak 6-1-re és 6-3-ra nyertek. Azóta "három és fél" európai döntőt tartottak a Hampden Parkban; azért három és felet, mert az 1962-es KEK-finálé 1-1-gyel zárult az Atletico Madrid és a Fiorentina között, s a megismételt mérkőzést (2-1) a stuttgarti Neckar stadionban rendezték. Aztán 1966-ban szintén Glasgow-ban randevúzott a Dortmund és a Liverpool (KEK, 2-1), 1976-ban a Bayern München és a St. Etienne (BEK, 1-0), valamint 2002-ben a Real Madrid és a Leverkusen (BL, 2-1).

A mostani program különlegessége a spanyol párosítás. Ezen belül is unikum az Espanyol részvétele, hiszen a barcelonai együttes szerény tizenkettedik a Primera Divisionban, ennek ellenére 11 győzelemmel és 3 döntetlennel jutott a döntőbe az UEFA Kupában. A Sevilla nem veretlen (9 győzelem, 3 döntetlen, 2 vereség), de ez nem sokat számít, mivel tavaly is kétszer kikapott, aztán a trófeáért vívott találkozón lelépte a Middlesbrough-t (4-0). Annyit azért vélelmezni lehet, hogy ezúttal inkább ellenfelére talál, mert az Espanyol, amelynek játékosai közül a tizenegyszer eredményes uruguayi Pandiani már most a sorozat gólkirályának tekinthető, idáig egyáltalán nem hajolt meg az esélyesek (például az Ajax vagy a Benfica) előtt, igaz, afféle nagyokat nem kellett móresre tanítania, mint a klub 1988-ban ugyancsak UEFA Kupa-döntős együttesének. Akkor a kiejtettek listáján szerepelt - a Mönchengladbach vagy az FC Bruges mellett - a Milan és az Internazionale is...

Na igen, napjainkban a sztárgárdák szinte kizárólag a BL-ben sorakoznak. Hajdanán csupán a kontinens harmadik számú klubvetélkedője volt az UEFA Kupa, de a mezőnyét tekintve közelebb állt a bajnokok tornájához, mint most, mert nem szipkázott el előle megannyi "kinevezett" bajnokot a BEK. Azért Glasgow-ban egészen jól érzik majd magukat a barcelonaiak vagy a sevillaiak, és megvan rá a remény, hogy Európa sem unatkozik a tévékészülékek előtt.

Spanyolország pedig már mindenképpen kárpótlást kapott - ha nem is teljeset - az idei BL-keservekért...

Espanyol-Sevilla

UEFA Kupa-döntő, Glasgow, 20.45.

Jv.: Busacca (svájci).

Espanyol: Iraizoz - Zabaleta, Jarque, Lacruz, David Garcia - Rufete, De la Pena, Moises Hurtado, Riera - Tamudo, Pandiani.

Sevilla: Palop - Daniel Alves, Javi Navarro, Dragutinovics, David Castedo - Jesus Navas, Poulsen, Renato, Puerta - Luis Fabiano, Kanouté.

Útjuk a döntőig. Espanyol: Artmedia Bratislava 2-2, 3-1; Sparta Praha 2-0, Waregem 6-2, Ajax 2-0, Austria 1-0; Livorno 2-1, 2-0; Maccabi Haifa 0-0, 4-0; Benfica 3-2, 0-0; Werder Bremen 3-0, 2-1.

Sevilla: Atromitosz 2-1, 4-0; Slovan Liberec 0-0, Braga 2-0, Grasshoppers 4-0, Alkmaar 1-2; Steaua 2-0, 1-0; Sahtyor Donyeck 2-2, 3-2; Tottenham 2-1, 2-2; Osasuna 0-1, 2-0.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.