Az osztrák elnök is indulatba jött

Környezetvédelmi ügyek ritkán terhelik meg annyira a kétoldalú kapcsolatokat az EU régi tagállamaiban, hogy már államfők is indulatosan fogalmazzanak. De éppen Ausztria esetében történt meg néhány éve, hogy Thomas Klestil (akkori) államfő felhívta cseh kollégáját, Václav Havelt, és telefonon tett panaszt az osztrák határhoz igen közeli temelíni atomerőmű miatt.

Az európai diplomáciában járatosak ugyanakkor tisztában vannak azzal: egészen más az államelnöki észrevétel értéke, ha az kétoldalú kapcsolatfelvételen, illetve a sajtón keresztüli üzengetéssel történik.

Kérdés: mire mehet Magyarország az EU-nál, ha kétoldalú diplomáciai alapon nem tudja rendezni a Rába szennyezésének ügyét? Brüszszeli jogászok lapunknak elmondták: ha hazánk az Európai Bizottsághoz fordul azzal, hogy Ausztria szerinte megsérti a közösségi jogot, úgy Brüsszelnek vizsgálati joga van. Ha megállapítja az uniós jogsértést, úgy maga a bizottság, de akár Magyarország közvetlenül is a luxemburgi Európai Bírósághoz (ECJ) fordulhat. (A gyakorlatban ezt szinte mindig a bizottság szokta megtenni - így elegánsabb. De az ECJ előtt akkor is lehet perelni, ha Brüsszel nem a magyar félnek ad igazat.) A legvalószínűbb forgatókönyv azonban ez esetben az, hogy Brüszszel egyszerű kötelezettségszegési eljárást indít, s Ausztria még azelőtt abbahagyja a jogsértést, hogy az ügy a bírósági szakaszba kerülne.

Az Európai Bíróság vagy kimondja a jogsértést, vagy nem. Ha kimondja, beleveheti az ítéletbe, hogy kárigény merülhet fel. Erre építve a nevesíthető kár perelhető akár Ausztriában, akár Magyarországon, tagállami bíróságon. A tagállami bíróságoknak ugyanis kötelező figyelembe venniük az ECJ ítéleteit. Elképzelhető az is, hogy jogsértés történik, de nem az uniós jog sérül, hanem a nemzetközi magánjog. Ekkor a nemzetközi magánjogi kódex szerinti osztrák vagy magyar bíróság előtt perelhető a kár - mégpedig nem az állam, hanem a károsultak részéről. Abban, hogy az uniós jog sérül-e, döntő tényező lehet, hogy a szennyezés szintje meghaladja-e az uniós normát, amit egyébként csak részben környezetvédelmi okokból, elsődlegesen is az EU bőrgyárainak versenyegyenlőségét biztosítandó írnak elő.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.