Szorít a gyermekcipő
Pedig szorít, méghozzá az esetek ijesztően nagy hányadában. Az osztrák Egészségügyi Minisztérium "Gyerekcipők, gyereklábak" nevű kutatóprogramja szerint a gyerekek kétharmadának túl szűk cipőt vesznek! Magyar felmérésről nem tudok, de gyanítom, itt sem lennének túl rózsásak a statisztikák.
Az okok nem is elsősorban hanyagságra, inkább tudatlanságra vezethetők viszsza. Sokan csak a lábbelik külső méreteit vetik össze a talpacskák hosszával - ám a cipők belseje sokszor jóval szűkebb, mint gondolnánk. Ha nem is jelentős mértékben, de a nap második felében valamivel duzzadtabb a láb - érdemes hát inkább délután cipőre vadászni. Nem túlzás előtte papírsablonon körberajzolni, kivágni a gyermek talpnyomát, és azt 12 mm-rel meghaladó belső méretű lábbelit venni. A gyerekszámozásnak se higgyenek - sajnos hiába próbálják egységesíteni, Európán belül sem egyformák.
Azt se feledjük, hogy a gyerekek "szubjektívebbek" nálunk, felnőtteknél. Ha beleszeretnek egy csicsás cipőbe, nem mérlegelik józanul, hogy elég kényelmes-e. Más a gyermekláb szerkezete is, és neurológiai vizsgálatok szerint a kicsik fájdalomérzete, fájdalomküszöbe is különbözik a felnőttétől.
A rossz gyerekcipő mérhetetlenül károsítja a fejlődő csontokat, ízületeket, izmokat, körmöket. Legalább anynyira figyeljünk a gyerekeink cipőire - mint a sajátunkra.