Giuliani tehet több ezer WTC-romeltakarító megbetegedéséről?

Rudy Giuliani volt New York-i polgármester örökségét, a határozott, elszánt vezető képét beárnyékolja, hogy ezrek betegedtek meg azok közül, akik a Világkereskedelmi Központ ledőlt tornyainál romeltakarítási munkálatokat végeztek.

Giuliani ma a Republikánus Párt legnépszerűbb elnökjelölt-aspiránsa. Aki látta őt a 2001. szeptember 11-i terrormerényletek után, meggyőződhetett magabiztosságáról - írta a liberális The New York Times hétfőn.

A több kérdésben liberálishoz közeli nézeteket valló republikánus politikus hónapokon át elszántan irányította a takarítási műveleteket. Ma már azonban sokan úgy látják, példaszerű határozottsága emberi áldozattal járt, kiderült ugyanis, hogy több ezren betegedtek bele a nem elegendő körültekintéssel végzett romeltakarításba.

A polgármesteri székében akkor utolsó hónapjait töltő Giuliani a rendkívüli újjáépítési feladat során magához ragadta az irányítást, nagyban korlátozva a tapasztalt szövetségi ügynökségek befolyását az eseményekre. Egyes szakértők szerint a polgármester a nagy rohanásban ezzel háttérbe szorította az óvatosságot annak érdekében, hogy megmutassa, a várost nem bénította meg a merénylet.

A New York városa ellen a megbetegedések ügyében indított perek anyagából, valamint több mint két tucat illetékessel készült interjúból az utóbbi négy hónapban kiderült: Giuliani nem fordított kellő figyelmet arra, hogy a romeltakarítók gázmaszkot viseljenek munka közben. A városi adminisztráció ráadásul figyelmeztette a takarításért felelős cégeket, ha lassan haladnak a munkával, büntetésre számíthatnak.

David Newman, egy New York-i szakszervezeti csoport munkavédelmi szakértője kijelentette: a városi vezetés "általában hanyagul, esetlegesen, irányítás és célok kijelölése nélkül" reagált a veszélyekre.

Orvosi szakértők ma már meg vannak győződve arról, hogy a por és a levegőbe került mérgező anyagok okozták a "ground zero" körzetében a megbetegedéseket. A The New York Times szerint több mint kétezer tűzoltót kezeltek súlyos légzőszervi gondokkal, és a Mount Sinai kórházban megvizsgált tízezer mentőmunkás hetven százaléka légzési nehézségekre panaszkodott. Városi források szerint a romoknál belélegzett levegővel kapcsolatos egészségügyi kiadások több száz millió dollárra rúgnak, és nem tudni, még milyen más, esetleg rákos megbetegedések várhatók.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.