Washington atomcsapástól tart

Washington már jobban fél a piszkos táskabombáktól, mint a rakétatámadástól. Az 51-es számú nemzetbiztonsági direktíva szerint a vészkormányzást is a Fehér Ház koordinálja.

George W. Bush elnök átíratja az amerikai kormányzatot érő atomtámadás esetére készült vészforgatókönyvet. A Ronald Reagan és a hidegháború idejéből származó eddigi direktíva szerint az amerikai főváros elleni pusztító atomcsapás után a Szövetségi Vészhelyzet Kezelő Ügynökség, illetve jogutóda, a belbiztonsági tárca hajtotta volna végre az előre megírt terveket. A lépések előkészítéséért, koordinálásáért, és szükség esetén végrehajtásáért mostantól az elnök belbiztonsági és terrorügyi tanácsadója, Frances Fragos Townsend felel.

A korábbi felfogás szerint egy interkontinentális ballisztikus rakétákkal végrehajtott támadás volt a legnagyobb veszély. Ebben az esetben a kormányzatnak lett volna néhány perce a riasztásra és az óvóhelyekre vagy a városon kívülre menekülésre. A 2001 szeptemberi terrortámadások után az a nézet vált uralkodóvá, hogy a legnagyobb esélye a titokban a városba csempészett atombombának van, ami azt is jelenti, hogy nincs idő a riasztásra vagy a védekezésre.

A kormányzat akcióképességének megőrzése érdekében Bush már korábban utasítást adott arra, hogy mintegy száz vezető tisztségviselő rotációs rendszerben titkos, a fővároson kívüli vezetési pontokon adjon ügyeletet. Ha Washington pusztul, ők azonnal átvehetik az irányítást. A Pentagon, a CIA és a nemzeti hírszerzési igazgató hivatala saját hatáskörben szintén gondoskodott egyes részlegek kiköltöztetéséről – bár, mint az új elnöki direktíváról beszámoló Washington Post utal rá, a nyilvánosság előtt ezt általában kevésbé riasztó okokkal magyarázták. Ami a lakosságot illeti: 2001 után felülvizsgálták minden amerikai nagyváros, így Washington evakuálási terveit, és egy nukleáris vagy vegyi fegyverrel végrehajtott támadás következményeire készülve nagyszabású gyakorlatokat tartottak.

(Washington)

Bush az Országos Terrorizmusellenes Központban, baloldalt, hátul Frances Fragos Townsend
Bush az Országos Terrorizmusellenes Központban, baloldalt, hátul Frances Fragos Townsend
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.