Washington atomcsapástól tart
George W. Bush elnök átíratja az amerikai kormányzatot érő atomtámadás esetére készült vészforgatókönyvet. A Ronald Reagan és a hidegháború idejéből származó eddigi direktíva szerint az amerikai főváros elleni pusztító atomcsapás után a Szövetségi Vészhelyzet Kezelő Ügynökség, illetve jogutóda, a belbiztonsági tárca hajtotta volna végre az előre megírt terveket. A lépések előkészítéséért, koordinálásáért, és szükség esetén végrehajtásáért mostantól az elnök belbiztonsági és terrorügyi tanácsadója, Frances Fragos Townsend felel.
A korábbi felfogás szerint egy interkontinentális ballisztikus rakétákkal végrehajtott támadás volt a legnagyobb veszély. Ebben az esetben a kormányzatnak lett volna néhány perce a riasztásra és az óvóhelyekre vagy a városon kívülre menekülésre. A 2001 szeptemberi terrortámadások után az a nézet vált uralkodóvá, hogy a legnagyobb esélye a titokban a városba csempészett atombombának van, ami azt is jelenti, hogy nincs idő a riasztásra vagy a védekezésre.
A kormányzat akcióképességének megőrzése érdekében Bush már korábban utasítást adott arra, hogy mintegy száz vezető tisztségviselő rotációs rendszerben titkos, a fővároson kívüli vezetési pontokon adjon ügyeletet. Ha Washington pusztul, ők azonnal átvehetik az irányítást. A Pentagon, a CIA és a nemzeti hírszerzési igazgató hivatala saját hatáskörben szintén gondoskodott egyes részlegek kiköltöztetéséről – bár, mint az új elnöki direktíváról beszámoló Washington Post utal rá, a nyilvánosság előtt ezt általában kevésbé riasztó okokkal magyarázták. Ami a lakosságot illeti: 2001 után felülvizsgálták minden amerikai nagyváros, így Washington evakuálási terveit, és egy nukleáris vagy vegyi fegyverrel végrehajtott támadás következményeire készülve nagyszabású gyakorlatokat tartottak.
(Washington)