New York a zene luxemburgi fellegvárában
2005-ös megnyitása óta második alkalommal fogadta a világ egyik legrégebbi szimfónikus zenekarát 1500 főt befogadó nagy hangversenytermében a Josephine-Charlotte nagyhercegnéről elnevezett zeneakadémia Európa Kulturális Fővárosában, Luxemburgban. A legnagyobb ma élő karmester, Lorin Maazel vezette New York-i Filharmonikusok fellépése telt házakat vonz, és mindenhol biztos siker. Garantálják a sikert a repertoárjukon szereplő művek, mint Beethoven „3. Leonóra nyitánya”, opus 72b; Brahms „A-moll kettősverseny, op. 102, hegedűre és csellóra”; és Bartók „Koncert zenekarra Sz. 116”.
Az 1842-ben Ureli Corelli Hill által alapított zenekar évi 180 alkalommal lép fel. 2004. december 18-án adták tizennégyezredik koncertjüket, amely egyedülálló csúcs. 1922-ben a Filharmonikusok első ízben játszottak élőben közvetített hangversenyen, és 1930-as fellépésük, amelyet a nyugati parttól a keleti partig hallhattak élőben a hallgatók, szintén az első volt a maga nemében. 1882. évi első külföldi turnéjuk óta, a 2004-2005-ös évadig öt kontinens 57 országának 416 városában fordultak meg. 1917 óta közel 2000 lemezfelvételt készítettek.
A New York-i Filharmonikusok nevéhez számos premier fűződik. Ezek közül talán a legismertebbek Beethoven IX. Szimfóniájának 1846-os amerikai premierje, és az 1893-as Dvoøák „Új világ szimfónia”, amely világpremier is volt egyben. A zenekart az elmúlt fél évszázadban olyan világhírű karmesterek dirigálták, mint Leonard Bernstein, Pierre Boulez, Zubin Mehta, Kurt Masur, és 2002. szeptembere óta Lorin Maazel.
Maazel 5000 opera- és koncertelőadás során több mint 150 zenekart vezényelt világszerte. 2002-ben történt zeneigazgatói kinevezése 60 évvel azután történt, hogy a zenekart először vezényelte 1942-ben. Az ő nevéhez fűződik az együttes első európai koncertkörútjának 75 éves jubileuma, melynek keretében 2005. novemberében a felújított berlini Miasszonyunk Templomában, illetve egy évvel később Olaszország-szerte is felléptek. New York-i kinevezése előtt vendégkarmesterként több mint 100 alkalommal vezényelte a zenekart. Ezt megelőzően számos zenekart vezetett, és az ő nevéhez fűződik a magyar közönség által már nem csak a televízió képernyőjén élvezhető bécsi újévi koncert sok éves dirigálása is.
Lorin Maazel Párizsban született és az Egyesült Államokban nevelkedett. Első hegedűóráját 5 éves korában vette, és 7 éves korában a karmesteri tanulmányokba is belekóstolt. Nagyközönség előtt 8 évesen lépett fel, amikor egy egyetemi zenekart irányított. New York-i debütálására 9 évesen, az 1939-es Világkiállításon került sor. Ekkor az Interlochen Zenekart dirigálta, majd a los angelesi szimfonikusokat, Leopold Stokowskival közösen. Még nincs 12, amikor Arturo Toscanini meghívta, hogy az NBC szimfonikusokat dirigálja, és alig egy évvel később, 1942. augusztus 5-én már a New York-i Filharmonikusokat vezényelte.
9-15 éves kora között Maazel szinte valamennyi neves amerikai zenekart dirigálta. 17 évesen beiratkozott a Pittsburghi Egyetemre, ahol nyelveket, matematikát és filozófiát tanult, miközben hegedűsként fellépett a Pittsburgh-i Szimfónikus Zenekarban. 23 éves korában debütált Európában, amikor a szicíliai Cataniában beugrott egy beteg kollégája helyett. 1960-ban már első amerikaiként Bayreuth-ban lépett fel, majd két évvel később Mozart szülővárosában, Salzburgban. Nevéhez több mint 300 lemezfelvétel fűződik.
A New York-i Filharmonikusok koncertjének helyszíne Luxemburg egyik ékszerdoboza. A közel 2000 főt befogadó komplexum, a hozzátartozó 750 férőhelyes mélygarázzsal Christian de Portzamparc építész fantáziáját dícséri. A 126 m hosszú, 109 m széles és 25 m magas ovális alaprajzú épületet 823 karcsú oszlop tartja.
A 2005. június 26-án felavatott új zeneakadémiát már 5 hónappal később, novemberben felvették az 1994-ben alakult Európai Koncerttermek Szervezetébe (ECHO). A mindössze 15 tagú szervezetben a kis Luxemburg koncerttermének olyan nagy társai vannak, mint a londoni Royal Festival Hall, a bécsi Konzerthaus, az amszterdami Het Concertgebouw, és – bár nem az öreg kontinensen található, – a new yorki Carnegie Hall. A szövetség az intézmények vezetőit tömöríti, amelyeknek ezáltal nagyobb lehetősége van közös projektek kialakítására. A nagyszerű program már az első évadban 130 ezres zeneszerető közönséget vonzott a muzsika luxemburgi fellegvárába.
Földes György
(Luxemburg)