Csempészügy, intim háttérrel?

Hétfőn dönt a bíróság arról, hogy meghosszabbítja-e Földesi-Szabó László az Egymásért Egy-Másért Alapítvány kuratóriumi elnöke és társai előzetes letartóztatását.

Pénzügyőrségi források szerint nem lehet a véletlen műve, hogy Földesi-Szabó László és a vámőrség egy "igen csinos főtisztviselőjének" állítólagos viszonyáról néhány nappal az előtt jelent meg sajtóértesülés, hogy a bíróságnak arról kellene döntenie: hatvan nappal meghosszabbítja-e Földesi-Szabó és társai előzetes letartóztatását. A VPOP illetékesei azt állítják: az adott ügy nyomozásában közvetlenül nem érintett munkatársuk hírbe hozására és lejáratására tett kísérlet a nyomozás menetét és irányát nem befolyásolja.

Mint ismert, az egykor a Központi Bűnüldözési Parancsnokságnál Szabó Lászlóként dolgozó Földesi-Szabót többedmagával milliárdos csempészettel és adócsalással gyanúsítja a vám- és pénzügyőrség nyomozószolgálata. Azzal, hogy a kiemelten közhasznú alapítvány részére érkezett adományokat jogellenesen értékesítették az alapítvány fő támogatója, a számos multinacionális áruházláncot is ellátó Herba-cégcsoport számára, s ezzel milliárdos kárt okoztak a költségvetésnek - önmaguknak pedig ugyanennyi hasznot. Lapunk a pénzügyőrség által nem cáfolt értesülése szerint a nyomozás adatai részben arra utalnak, hogy az Egymásért Egy-Másért Alapítványnak küldött, döntően távol-keleti élelmiszerekből, konzervekből álló szállítmányokat ténylegesen a Herba-csoport rendelte meg, s azokat csak a vámkezelés előtt "engedményezték át" az alapítványnak, hogy az ingyenesen vámkezeltethesse. Később a vám- és adófizetés nélkül vámkezelt áruk visszakerültek a Herba-csoporthoz, amely értékesítette azt.

Egy pénteken megjelent sajtóhír szerint Földesi-Szabót volt szeretője "dobta fel", bosszúból, mert szakított vele.

A VPOP hivatalosan még nem reagált a szombati sajtóhírre, noha a cikk szerzője nem kevesebbet állít, mint hogy a VPOP meg nem nevezett főtisztviselője (csupán a hölgy eltorzított fotóját közölték) tudott az alapítvány viselt dolgairól, azonban csak az után "szólt" kollégáinak, hogy a '90-es évekre visszanyúló viszonyának Földesi-Szabóval az egykori szépségkirálynő, Bálint Antónia felbukkanása véget vetett. Ha ez a híresztelés igaz, a meg nem nevezett pénzügyőr hölgyet akár hivatali bűnpártolással is gyanúsíthatnák.

A VPOP azonban nem indít belső vizsgálatot a történtek miatt. Bencze József rendészeti főigazgató szűkszavúan csak annyit mondott: pletykákkal nem foglalkozik. A nyomozás dokumentumai egyértelműen bizonyítják, hogy nem bejelentés, jelzés vagy feljelentés nyomán, hanem egy vámhivatali hatósági vizsgálat megállapításaira alapozva rendelték el a nyomozást az alapítvány ellen.

Az ügyben a vámőrség és a meg nem nevezett, de több helyen azonosíthatóvá tett főtiszt is jogi lépéseket fontolgat - tudtuk meg. A VPOP azért, mert a munkatársát alig burkoltan hivatali bűnpártolással megvádoló cikkek alkalmasak a testület iránti közbizalom megingatására.

A hírbe hozott tiszt határozottan tagadta, hogy valaha is bensőséges kapcsolatban állt volna Földesi-Szabóval. Mint lapunknak fogalmazott: még munkakapcsolatba is csak ritkán kerültek. A főtiszt rágalmazásért és személyiségi jogainak megsértéséért elégtételt kér rágalmazóitól.

Demeter Ervin, az Orbán-kormány volt, polgári titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli minisztere vasárnapi sajtótájékoztatóján azt a kérdést tette fel: mit kerestek titkos szolgák egy olyan alapítványnál, amely a gyanú szerint 1,2 milliárd forinttal rövidítette meg a költségvetést, és amelytől, illetve a kapcsolódó gazdasági társaságoktól hét embert vettek őrizetbe. Mintegy három héttel ezelőtt a Nemzetbiztonsági Iroda azt közölte: az eset kapcsán a Nemzetbiztonsági Hivatal egyetlen volt vagy jelenlegi tagja ellen sem indult büntetőeljárás.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.